Ministerstvo práce počas koronakrízy podporilo štvrtinu zamestnancov sumou takmer 400 miliónov eur

6. júla 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

6.7.2020 (Webnoviny.sk) – Úrady práce k 2. júlu odoslali takmer 370 miliónov eur na mzdy zamestnancov a podporu samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) cez jednotlivé opatrenia „Prvej pomoci“ pre koronakrízu.

Išli na udržanie približne pol milióna pracovných miest, čiže miest štvrtiny zamestnancov. Vyplýva to z druhej aktualizácie hodnotenia opatrení na podporu pracujúcich a ich rodín, ktorú vypracoval Inštitút sociálnej politiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR). Agentúru SITA o tom v pondelok v tlačovej správe informovala hovorkyňa ministerstva Veronika Husárová.

Navýšilo sa hlavne vyplácanie kurzarbeitu

Čerpanie pomoci sa v apríli a v máji zintenzívnilo. Na aprílovú prvú pomoc išlo doteraz 171 miliónov eur, čo je v porovnaní s marcom viac o takmer 108 percent. Narástlo najmä čerpanie v opatrení kurzarbeit, a to až o 24,5 milióna eur, čiže o 134,1 percenta.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Viac ako 120-percentný medzimesačný rast je aj pri opatrení, v rámci ktorého žiadajú SZČO o príspevky na seba (nárast o 12,1 milióna eur, čiže o 122,8 percenta), a v opatrení, v rámci ktorého úrady vyplácajú paušálne príspevky na mzdy zamestnancov (takmer 42 miliónov eur, čiže 120,9 percenta).

Najnižší medzimesačný rast je pri opatrení pre zatvorené prevádzky, keďže postupne dochádzalo k ich otváraniu.

Pomoc pre podnikateľov sa zrýchlila

V apríli sa pomoc aj zrýchlila. Podnikateľom s už podpísanou dohodou stačilo predložiť výkaz, čo skrátilo vybavenie pomoci na dva pracovné dni. Novým žiadateľom trvalo zúradovanie pomoci od prijatia žiadosti, po úhradu menej ako sedem pracovných dní.

V júni 2020 narástol počet vyplatených sociálnych dávok za ošetrovné (OČR) medziročne takmer desaťnásobne. Konkrétne sa počet dávok zvýšil z 13 477 v júni 2019 na 131 851 v júni 2020. Zo všetkých od marca vyplatených OČR tvoria tie pandemické takmer 87 percent.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, štátna podpora, zamestnanosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo práce počas koronakrízy podporilo štvrtinu zamestnancov sumou takmer 400 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!