Najkrajšou knihou Slovenska je Božská komédia, výsledky vyhlásili online

6. mája 2020 Knihy

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

6.5.2020 (Webnoviny.sk) – Najkrajšou knihou Slovenska za rok 2019 je Božská komédia od renesančného spisovateľa Danteho Alighieriho. Kniha vyšla vo vydavateľstve Spolok sv. Vojtecha a hlavnú Cenu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (MK SR) získala za celkovú výtvarnú a technickú kvalitu knihy v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2019, informovala agentúru SITA Martina Grochálová, PR manažérka Spolku sv. Vojtecha.

Vysoká úroveň ročníka

Knihu ilustroval akademický maliar Miroslav Cipár a pod grafický dizajn sa podpísalo štúdio vizuálnej komunikácie Pergamen v Trnave a pod tlač a technické spracovanie tlačiareň Finidr v Českom Těšíne. Božská komédia v preklade romanistu Jozefa Felixa a jeho žiaka básnika Viliama Turčányho s poznámkami, komentármi a schémami vyšla na jeseň minulého roka.

Danteho Božská komédia vyšla na Slovensku po prvý raz v jednom zväzku a som veľmi rád, že tento vydavateľský počin zaujal nielen čitateľskú, ale aj odbornú verejnosť,“ povedal riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík.

V súvislosti s pandémiou boli výsledky súťaže vyhlásené online. „Tohtoročná súťaž mala vysokú úroveň, dokonca sa zo všetkých ročníkov doteraz prihlásil najvyšší počet kníh – 214,“ uviedol predseda poroty Karol Felix. Božská komédia je na čele kníh tvoriacich kolekciu najkrajších slovenských kníh za rok 2019, ktoré budú Slovensko reprezentovať na medzinárodných súťažiach či knižných veľtrhoch.

Cenu udeľujú od roku 1965

Zároveň Cenu MK SR za vynikajúce ilustrácie získala Katarína Vavrová za knihu Kytice od Karla Jaromíra Erbena a Jakub Dušička za vynikajúcu grafickú úpravu knihy Obchodná ulica od autorky Zuzany Dušičkovej. Cenu Bibiany za najkrajšiu detskú knihu získalo vydavateľstvo Buvik za knihu Žabiatko Ľudmily Podjavorinskej. Cenu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR získalo vydavateľstvo Expol Pedagogika za učebnicu Žilvinas Šilenas a Marija Vyšniauskaité – Ekonómia v 31 hodinách, informuje Lucia Obuchová, tajomníčka súťaže Najkrajšie knihy Slovenska.

Cenu Najkrajšie knihy Slovenska každoročne od roku 1965 udeľuje Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti, v spolupráci s MK SR a rezortom školstva. Jej cieľom je podporiť a oceniť zvyšovanie výtvarnej úrovne a kvality polygrafického spracovania kníh.

Viac k témam: Najkrajšia kniha Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Najkrajšou knihou Slovenska je Božská komédia, výsledky vyhlásili online © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!