Najvyšší súd bude rozhodovať v kauze korupcie pri prijímaní na štúdium na lekárskej fakulte v Košiciach

13. júna 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

13.6.2020 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR v kauze korupcie pri uchádzaní sa o štúdium na lekárskej fakulte v Košiciach na utorok vytýčil verejné zasadnutie s neprávoplatne odsúdeným talianskym občanom Antoniom N.

Tomu ešte v apríli 2017 sudca na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici uložil trest 18 mesiacov odňatia slobody podmienečne a peňažný trest dvetisíc eur.

Súd totiž uznal obžalovaného za vinného z prečinu nepriamej korupcie, ktorý spáchal pri prijímaní jednej uchádzačky o štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach. Bývalého dekana tejto fakulty 61-ročného Leonarda S. súd spod obžaloby oslobodil, pretože sa nepreukázalo, že skutok spáchal.

Vyžiadal si úplatok

Podľa prvostupňového súdu dokazovanie preukázalo, že Talian s trvalým pobytom v Košiciach si vyžiadal úplatok, aby pôsobil na ďalšiu osobu pri prijatí uchádzačky z Trenčína na štúdium medicíny.

Tvrdenia obžaloby podľa rozsudku potvrdili výpovede matky uchádzačky a ďalšej svedkyne, ako i záznamy telefonických hovorov medzi obžalovaným a svedkyňami.

Úplatok priznala

Matka dievčiny ešte v roku 2016 priznala, že dala úplatok 12-tisíc eur Antoniovi, ktorý v prípade pôsobil ako lobista a mal za to prostredníctvom ďalšej osoby pomôcť dcére dostať sa na štúdium.

Matka po dohode s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry dostala za nepriamu korupciu peňažný trest tisíc eur. Dcéra prijímacie testy zvládla a na štúdium medicíny ju prijali.

Talian Antonio N. bol neúspešným študentom košickej medicíny. Po nedokončenom štúdiu našiel uplatnenie ako študijný poradca. Okrem iného vyhľadával zahraničných uchádzačov o platené štúdium v angličtine.

Viac k témam: kauza, korupcia, lekárska fakulta
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd bude rozhodovať v kauze korupcie pri prijímaní na štúdium na lekárskej fakulte v Košiciach © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!