Najvyšší súd zamietol odvolanie Majského v kauze skrachovaných nebankoviek

29. júla 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

29.7.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 29. júla, 13:14

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR na stredajšom pojednávaní zamietol odvolanie Jozefa Majského v kauze podvodu nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest. NS SR tak potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý ho v roku 2015 odsúdil na deväť rokov odňatia slobody.

„Spravodlivosť a zákonnosť dobehla ďalšieho, kto si celý život myslel, že je nad zákonom, a že sa obštrukciami zákonnosti vyhne. Nestalo sa tak,“ uviedol po verejnom zasadnutí špecializovaného súdu prokurátor Ján Šanta.

Ten nečakal, že NS SR v stredu vyriekne verdikt k odvolaniu. „Je to kus môjho života spojených s touto kauzou. Obžalobu som podával v novembri 2004, je to proces s mega obštrukciami. Museli sme prekonávať stovky prekážok“ dodal Šanta.

Advokát Majského Peter Filip považuje väčšinu skutočností, ktoré v stredu súd povedal, za nesprávne interpretované. „Určite využijem všetky zákonné postupy, ako zvrátiť toto konanie, ktoré považujem za nezákonné,“ uviedol. Podľa Filipa Majský nespravil chybu, že nereagoval na oznámenie o stredajšom verejnom zasadnutí, ktoré tak pokračovalo aj bez jeho účasti.

Hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová uviedla, že proti dnešnému rozhodnutiu nie je žiaden ďalší riadny opravný prostriedok prípustný.

Kauza skrachovaných nebankoviek

Jozef M. je spájaný s kauzou skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest .Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2015 Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa M. na deväť rokov väzenia.

V prípade Brtvu a Pachingera je verdikt súdu právoplatný, pričom Brtvu už aj podmienečne prepustili z výkonu trestu. Podľa rozsudku Jozef M., Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov slovenských korún.

Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef M., ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“.

Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa M., Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

Viac k témam: skrachované nebankové spoločnosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd zamietol odvolanie Majského v kauze skrachovaných nebankoviek © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!