Národný inšpektorát práce sa pustil do zamestnávateľov, Sulíkovo kilečko ich neodbremenilo od BOZP

11. augusta 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

11.8.2020 (Webnoviny.sk) – Povinnosť zamestnávateľov zabezpečiť pre zamestnancov bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (BOZP) po schválení tzv. podnikateľského kilečka nezanikla a platí aj naďalej. V tlačovej správe na to upozorňuje Národný inšpektorát práce (NIP).

Jedným z vyše stovky vládnych opatrení na zníženie administratívnej záťaže bolo podľa NIP napríklad zrušenie povinnosti vypracovať politiku BOZP. Prax z uplynulých dní však ukazuje, že niektorí zamestnávatelia si toto opatrenie vysvetlili nesprávne, upozorňuje inšpektorát. Zamestnávatelia sa podľa NIP pre nesprávnu interpretáciu vládnych opatrení vystavujú hrozbe postihu.

Platný zákon o BOZP okrem iného hovorí, že zamestnávateľ je povinný zabezpečiť pre zamestnancov bezpečnostnotechnickú službu. Na vykonávanie tejto služby je povinný určiť dostatočný počet vlastných odborných zamestnancov.

Ak zamestnávateľ nemá dostatok odborných zamestnancov, je povinný zmluvne dohodnúť vykonávanie bezpečnostnotechnickej služby dodávateľským spôsobom. Zamestnávateľ má tiež povinnosť poskytnúť vlastnému odbornému zamestnancovi alebo dohodnúť s osobou, ktoré sú oprávnené na výkon bezpečnostnotechnickej služby, dostatočný čas na plnenie odborných úloh pri zaisťovaní BOZP.

“V prípade, že si zamestnávateľ tieto povinnosti vyplývajúce z platného zákona nesplní, môžu prísť neželané sankcie,” upozorňuje NIP.

Viac k témam: BOZP, finančná pomoc, Národný inšpektorát práce, zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Národný inšpektorát práce sa pustil do zamestnávateľov, Sulíkovo kilečko ich neodbremenilo od BOZP © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!