Nárok na pandemické ošetrovné zanikne, školy budú cez letné prázdniny zavreté

25. júna 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

25.6.2020 (Webnoviny.sk) – Nárok na pandemickú OČR u školákov zanikne od 1. júla, pokračovať môžu len s lekárskym potvrdením. Základné a stredné školy sú totiž cez prázdniny uzavreté podľa školského zákona, a nie na základe mimoriadnej situácie v súvislosti so šírením pandémie koronavírusu Covid-19.

Vyplácanie pandemickej OČR

Preto nárok na pandemickú OČR rodičom školopovinných detí z dôvodu poskytovania starostlivosti zanikne zo zákona 30. júna. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

“Avšak aj cez letné prázdniny môžu mať rodičia nárok na pandemickú OČR, ale len v prípade, ak dieťa ochorie a potrebu celodenného a osobného ošetrovania na príslušnom tlačive potvrdí pediater,” uviedol Višváder.

Možnosť čerpať pandemickú OČR sa rodičovi vzťahuje len na dni, na ktoré má potvrdenie pediatra. Ak napríklad bude mať potvrdenie od 7. júla, nemusí podávať pobočke Sociálnej poisťovne novú žiadosť o pandemickú OČR.

Potvrdenie od lekára

Stačí, keď obdobie OČR vyznačí v čestnom vyhlásení, ktoré pošle pobočke na konci júla. V prípade, ak OČR potvrdí lekár z dôvodu, že zdravotný stav dieťaťa do 16 rokov nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou osobou, nárok na pandemickú OČR bude tiež trvať naďalej.

V prípade detí predškolského veku je situácia mierne odlišná, pretože v letných mesiacoch sú tieto zariadenia zatvárané na základe rozhodnutia zriaďovateľa.

Nárok na pandemickú OČR majú rodičia, ktorých deti nenavštevujú v mimoriadnej situácii detské jasle alebo materskú školu, pričom dôvod, prečo zariadenie nenavštevujú, nie je dôležitý.

Čestné vyhlásenie

Príkladom sú uzatvorenie, choroba či strach z ohrozenia Covid-19. Na konci každého kalendárneho mesiaca musí rodič pobočke Sociálnej poisťovne predložiť iba vyplnené Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné.

Samotnú Žiadosť o pandemickú OČR podáva len vtedy, keď od 12. marca tohto roka ešte pandemické OČR vôbec nepoberal.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, ošetrovné, pandemická OČR
Zdroj: Webnoviny.sk – Nárok na pandemické ošetrovné zanikne, školy budú cez letné prázdniny zavreté © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!