Nedeľa má patriť rodine a sanitácii prevádzok. Maloobchodníci by si na dezinfekciu radšej vybrali iný deň

10. júna 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

10.6.2020 (Webnoviny.sk) – Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) sa nemôže stotožniť s tým, že popri diskusii o zatvorených nedeliach a napriek vyhláseniam vládnych predstaviteľov, prevádzky obchodníkov zostávajú počas nedele zatvorené. Obchodníci by si mali podľa ISKM jednotlivo vyberať, kedy budú mať sanitárny deň.

“Rozumieme, ak odborníci na základe posúdenia všetkých faktov rozhodnú o povinnosti vykonávať dôkladnú dezinfekciu všetkých priestorov, tzv. sanitárny deň. Mnohé prevádzky sú však túto dezinfekciu schopné vykonávať pred otvorením alebo po ich zatvorení. Rovnako je podľa nás dôležitejšie, ak sa dezinfekcia vykonáva pravidelne a denne, čo aktuálne rieši prakticky každý maloobchodník. Je to určite bezpečnejšie ako keby sme mali čakať týždeň na celodennú dezinfekciu našich prevádzok,” uviedla v stredu ISKM vo svojom vyhlásení.

Zamestnanci sú stále v práci

Pokiaľ je aj napriek aktuálnej situácii stále nutné mať sanitárny deň, iniciatíva požaduje, aby tento deň nebol striktne definovaný hlavným hygienikom.

“Chceme, aby sme si sami mohli vybrať, kedy túto sanitáciu budeme vykonávať. Navyše na jednu stranu sa vo verejných diskusiách často argumentuje tým, že nedeľa má patriť rodine a na základe tohto je požiadavka na zatvorené nedele, na druhú stranu je tu povinnosť vykonávať sanitáciu priestorov práve v tento deň a zamestnanci by tak mali byť v práci,” pokračovala ISKM vo svojom stanovisku.

Obchodníci si podľa ISKM sami vedia zvážiť, ktorý deň by bol pre povinnú sanitáciu najvhodnejší. “Ak teda nie je jasný dôvod, prečo sanitárnym dňom musí byť práve nedeľa, dôrazne vyzývame krízový štáb, hlavného hygienika ako aj predstaviteľov Vlády SR, aby pristúpili k zmene opatrenia a v prípade nutnosti nariadili sanitárny deň, ale bez určenia konkrétneho dňa v týždni. V súčasnej situácii nie je z pohľadu hlavného hygienika nutné, aby mali sanitárny deň podobne gastro prevádzky, ktoré pracujú v hygienicky rizikovejšom prostredí, ako predajne s elektrom, textilom, športovými potrebami, a rovnako otvorené môžu byť aj služby. Nie je teda pochopiteľné, prečo musí byť jeden deň v týždni zatvorený maloobchod,” dodala ISKM.

Hygienické opatrenia v politickom boji

ISKM pevne verí, že jej výzva bude v čo najkratšom čase vypočutá a hygienické opatrenia nebudú prostriedkom politického boja, ktorý podľa iniciatívy zásadným spôsobom ovplyvňuje chod maloobchodu.

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov aktuálne združuje viac ako 150 členov s viac ako 1 000 prevádzkami po celom Slovensku v nákupných centrách, retail a shopping parkoch, ale aj prevádzkach v iných priestoroch.

Do iniciatívy sú zapojení nájomcovia z rôznych segmentov – gastro, textil, elektro, služby a iné. V jej záujme je nájsť vyvážený vzťah medzi štátom, prenajímateľmi a nájomcami.

Viac k témam: zatvorené obchody v nedeľu
Zdroj: Webnoviny.sk – Nedeľa má patriť rodine a sanitácii prevádzok. Maloobchodníci by si na dezinfekciu radšej vybrali iný deň © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!