Nemecko si pripomína výročie nevydareného atentátu na Hitlera, zabiť ho mala časovaná bomba

20. júla 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

20.7.2020 (Webnoviny.sk) – Nemecko si v pondelok pripomína 76. výročie nevydareného pokusu o atentát na Adolfa Hitlera. Ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová pri tejto príležitosti apelovala na nemeckých vojakov, aby im tí, ktorí sa snažili zavraždiť nacistického diktátora, slúžili ako vzor.

Na ceremónii v Berlíne tiež povedala, že krajne pravicoví vojaci, ktorí obdivujú nacistický Wehrmacht, nemajú v dnešnej armáde čo hľadať.

Vojak Wehrmachtu možno bojoval statočne, ale ak jeho statočnosť slúžila ideológii dobýjania, okupácie a vyhladzovania, potom bola k ničomu,” citovala ministerku tlačová agentúra dpa. Jediní, od koho si súčasní príslušníci Bundeswehru môžu brať z tých čias príklad, sú tí, čo sa “snažili veci zmeniť“, ako napríklad bojovníci odboja z 20. júla 1944.

Na ceremónii si v pondelok uctili vodcu skupiny sprisahancov, plukovníka Clausa von Stauffenberga i ďalších, ktorých po neúspešnom pokuse o atentát chytili a popravili. Hitlera sa pokúsili zabiť časovanou bombou v kufríku, ktorý Stauffenberg umiestnil pod stôl počas vojenskej porady v hlavnom stane Hitlera vo Východnom Prusku. Hitler však zhodou okolností unikol plnej sile výbuchu a z atentátu vyviazol len so zraneniami.

Viac k témam: atentát
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecko si pripomína výročie nevydareného atentátu na Hitlera, zabiť ho mala časovaná bomba © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!