Novým izraelským prezidentom bude Isaac Herzog, v minulosti súperil s Netanjahuom o post premiéra

2. júna 2021 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

2.6.2021 (Webnoviny.sk) – Novým izraelským prezidentom sa stal Isaac Herzog. Politického veterána a člena prominentnej izraelskej rodiny zvolil do funkcie tamojší parlament, nazývaný Kneset. O prezidentský post sa uchádzala aj Miriam Peretzová.

Šesťdesiatročný Herzog je niekdajší líder Izraelskej strany práce a vodca opozície, ktorý v parlamentných voľbách v roku 2013 neúspešne kandidoval proti súčasnému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi.

Herzog vo funkcii nahradí 81-ročného Reuvena Rivlina, ktorý z úradu odíde na budúci mesiac. Prezident židovského štátu má prevažne reprezentatívnu funkciu, slúži ako tzv. morálny kompas národa podporujúci jednotu krajiny.

Herzogov otec Chaim v minulosti taktiež zastával funkciu prezidenta. Jeho strýko Abba Eban bol prvým izraelským ministrom zahraničných vecí a veľvyslancom pri Organizácii Spojených národov (OSN) a v USA. Jeho starý otec bol prvým hlavným rabínom v krajine.

Viac k témam: prezidentske volby v Izraeli
Zdroj: Webnoviny.sk – Novým izraelským prezidentom bude Isaac Herzog, v minulosti súperil s Netanjahuom o post premiéra © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!