O dočasnú ochranu podnikateľov zasiahnutých Covid-19 požiadalo už takmer sto subjektov

21. mája 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

21.5.2020 (Webnoviny.sk) – O dočasnú ochranu podnikateľov požiadalo za týždeň takmer 100 subjektov. Súdy aj napriek aktuálnej ešte stále mimoriadnej situácii rozhodujú o dočasnej ochrane podnikateľov rýchlo, a to zväčša do 24 hodín, pričom priemerný čas od potvrdenia o poskytnutí dočasnej ochrany vydaného súdom po zverejnenie v Obchodnom vestníku je v dĺžke do troch pracovných dní.

Súdy rozhodujú expresne rýchlo

Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) aktuálne eviduje už 53 zverejnených potvrdení o poskytnutie dočasnej ochrany. Agentúru SITA o tom vo štvrtok informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia MS SR.

Od sprístupnenia elektronických a listinných formulárov na stránke Ministerstva spravodlivosti SR (12. mája 2020) do štvrtka podalo žiadosť o poskytnutie dočasnej ochrany príslušným súdom už 92 podnikateľských subjektov.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Dočasnú ochranu podnikateľov pripravilo Ministerstvo spravodlivosti SR ako formu rýchlej pomoci, ktorá je záchranným kolesom pre podnikateľov zasiahnutých ekonomickými dopadmi pandémie.

Príslušné súdy aj v mimoriadnej situácii rozhodujú o žiadostiach na dočasnú ochranu expresne rýchlo – už do 24 hodín od podania žiadosti.

Dočasnú ochranu môže vláda predĺžiť

Najviac žiadateľov o poskytnutie dočasnej ochrany sa obrátilo na Okresný súd v Trnave, ktorý aktuálne eviduje 31 žiadostí od právnických osôb a štyri žiadosti od fyzických osôb-podnikateľov.

Okresný súd v Prešove eviduje k dnešnému dňu 22 žiadostí, Okresný súd v Banskej Bystrici 20 žiadostí a Okresný súd v Žiline 15 žiadostí od právnických osôb.

Viac o téme: Koronavírus

Trvanie dočasnej ochrany je v súčasnosti nastavené do 1. októbra 2020. Vláda SR ho môže nariadením predĺžiť, najdlhšie však do 31. decembra 2020.

Ďalšie informácie, napríklad o tom, aké povinnosti má podnikateľ pod dočasnou ochranou, možno nájsť na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), podnikatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – O dočasnú ochranu podnikateľov zasiahnutých Covid-19 požiadalo už takmer sto subjektov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!