O vydržaní majetku už bude rozhodovať len súd, ministerstvo upravilo legislatívu pre množstvo káuz

19. augusta 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

19.8.2020 (Webnoviny.sk) – Súd bude môcť ako jediný potvrdiť vydržanie majetku. Uviedla to dnes po rokovaní vlády ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí).

Doposiaľ mohli o vydržaní majetku rozhodnúť notári. Táto ich právomoc teda bude už len na súdoch.

Úprava legislatívy pre množstvo káuz

Ministerstvo sa rozhodlo upraviť legislatívu pre mnohé kauzy, v ktorých bol postup notárov pri rozhodovaní o vydržiavaní majetku spochybňovaný.

Do medzirezortného pripomienkového konania plánuje rezort zaradiť aj novelu zákona o civilno sporový poriadok a exekútorský poriadok. Novely majú za cieľ zefektívniť vymáhateľnosť práva.

Ignorovanie súdneho rozhodnutia môže vyjsť draho

Zmena exekútorského poriadku súvisí s potrebou zaviesť opatrenia pre exekútorov, ktoré sú účinnejšie pre vymoženie povinností, ktoré sú nepeňažnej povahy.

Opatrenie by do budúcnosti mohlo pomôcť aj v takých prípadoch, ako bol napríklad známy spievajúci dom v Štúrove, či v prípadoch stavieb, ktoré mali byť na základe súdneho rozhodnutia odstránené a napriek tomu naďalej stoja.

Takéto ignorovanie súdneho rozhodnutia môže po novom vyjsť previnilca až 30-tisíc eur, alebo príde o vodičský preukaz, prípadne mu zablokujú a znemožnia používať jeho veci.

Viac k témam: exekúcia, exekútor, justícia, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – O vydržaní majetku už bude rozhodovať len súd, ministerstvo upravilo legislatívu pre množstvo káuz © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!