Ostrov Maurícius vyhlásil stav environmentálnej núdze, z uviaznutej lode unikajú tony nafty (video)

8. augusta 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

8.8.2020 (Webnoviny.sk) – Na ostrove Maurícius vyhlásili stav environmentálnej núdze po tom, ako japonská loď uviazla na plytčine a začali z nej unikať tony paliva.

Informoval o tom tamojší premiér Pravind Jugnauth po tom, ako satelitné snímky ukázali tmavé škvrny v tyrkysových vodách v blízkosti prírodnej oblasti, ktorú vláda označila za “veľmi citlivú”.

Maurícius žiada pomoc od Francúzska

Loď viezla približne 4000 ton paliva a trhliny sa objavili v jej trupe. Jugnauth predtým oznámil, že o pomoc požiadal Francúzsko. Ich najbližším susedom je práve francúzsky ostrov Réunion.

Podľa politika situácia predstavuje veľké nebezpečenstvo pre krajinu, v ktorej žije 1,3 milióna obyvateľov a je závislá od turizmu.

Do vody unikajú tony nafty a oleja

Loď sa plavila pod panamskou vlajkou a smerovala z Číny do Brazílie. Tamojší minister životného prostredia Kavy Ramano vyhlásil, že krajina sa nachádza v “stave environmentálnej krízy”.

Vláda tento týždeň oznámila, že plavidlo uviazlo 25. júla a pobrežnú stráž o tom nikto neinformoval. Prípad v súčasnosti vyšetruje polícia.

Zástupca Greenpeace Africa Happy Khambule povedal, že do vody unikajú tony nafty a oleja.

Krajina má spravený pohotovostný plán

Maurícium pred približne desiatimi rokmi pripravil pohotovostný plán, v ktorom sa zameral aj na ropné škvrny.

Disponuje však vybavením, ktoré si dokáže poradiť s maximálne desiatimi tonami uniknutej ropy. V prípade väčších nehôd musí požiadať o pomoc iné krajiny alebo organizácie.

Viac k témam: nafta, palivo, únik ropy
Zdroj: Webnoviny.sk – Ostrov Maurícius vyhlásil stav environmentálnej núdze, z uviaznutej lode unikajú tony nafty (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!