Parlamentné voľby v Chorvátsku vyhrali vládni konzervatívci

6. júla 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

6.7.2020 (Webnoviny.sk) – V chorvátskych nedeľňajších parlamentných voľbách na základe spočítania viac ako 90 percent hlasov vyhrali vládni konzervatívci.

Premiér hovorí o veľkom víťazstve

Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) získalo v 151-miestnom parlamente 66 kresiel a pravdepodobne zostaví vládu s menšími pravicovými stranami. Líder HDZ, premiér Andrej Plenković označil výsledok za “veľké víťazstvo”.

Koalícia vedená liberálnou Sociálnodemokratickou stranou Chorvátska (SDP) má 41 kresiel. Na treťom mieste vo voľbách skončilo so 16 kreslami pravicové Hnutie domovina vedené obľúbeným spevákom Miroslavom Škorom.

Líder SDP Davor Bernardič pripustil porážku a uviedol, že zrejme odstúpi z vedenia strany. “Samozrejme, toto je zlý výsledok a som pripravený odísť,” povedal.

Najmenšia volebná účasť od nezávislosti

Svoje hlasy mohlo vo voľbách odovzdať asi 3,8 milióna voličov. Účasť napokon dosiahla 46 percent, čo je najmenej od vyhlásenia nezávislosti krajiny v roku 1991.

Voľby sa konali uprostred nárastu prípadov nákazy novým koronavírusom po tom, ako vláda otvorila hranice a uvoľnila opatrenia.

Viac k témam: Koronavírus, parlamentné voľby v Chorvátsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlamentné voľby v Chorvátsku vyhrali vládni konzervatívci © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!