Personálne zmeny v RTVS sú kozmetické, podľa Múdreho a Čekovského sa tým nič zásadné nezmenilo

29. mája 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

29.5.2020 (Webnoviny.sk) – Personálne zmeny, ku ktorým dnes došlo vo verejnoprávnom Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS), sú kozmetické a nič neriešia. Pre agentúru SITA to povedali predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) a člen Tlačovo-digitálnej rady SR Pavol Múdry.

RTVS dnes informovala, že pre znepokojivú situáciu v sekcii spravodajstva a publicistiky na základe dohody k 31. máju v RTVS končia vedúca Odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky Hana Lyons a doterajší šéf Reportérov Richard Bolješik. Miroslav Frindt už nebude tímlídrom domáceho spravodajstva televíznej časti.

Kozmetické úpravy, ktoré nič nezmenia

Čekovský hovorí, že k vyvodzovaniu zodpovednosti nedošlo po obsahových zlyhaniach, ale až po otvorenom konflikte medzi manažérmi RTVS, ktorí sa navzájom obviňovali zo šikany a cenzúry.

„Nejde však o zásadné personálne zmeny,“ dodal. A rovnako to vidí aj Múdry. Ako povedal pre SITA, personálne zmeny v RTVS sú jej vnútornú záležitosť.

„Ak si však riaditeľ RTVS myslí, že je to správne riešenie, je to jeho problém. Z môjho pohľadu ide len o kozmetické úpravy a nič zásadné sa tým nezmenilo,“ dodal člen tlačovo-digitálnej rady.

Zamestnanci by mali mať silnejší hlas

Aktuálne dianie v RTVS je podľa Čekovského dôvodom na systémovú zmenu výberu vedúcich pracovníkov vo verejnoprávnom médiu. Omnoho silnejší hlas by podľa neho v budúcnosti mohli mať zamestnanci RTVS.

„Uchránili by sa tým od vonkajších vplyvov,“ domnieva sa Čekovský, ktorý v minulosti v RTVS pracoval.

Dodáva, že transparentným výberom niektorých vedúcich pracovníkov v spravodajstve sa dnes riadia viaceré médiá a tlačové agentúry.

„Interné výberové konanie by tak mohlo aj v RTVS zabezpečiť profesionalitu, odbornosť či nezávislosť spravodajstva,” dodáva.

Rada RTVS mala prešetriť kroky vedenia

Nezávislosť, nestrannosť a objektivita by mali byť podľa Čekovského určujúcimi princípmi práce redaktorov verejnoprávneho spravodajstva.

V nedávnej minulosti došlo zo strany vedenia RTVS ku krokom, ktoré podľa neho s týmito hodnotami nekorešpondovali. V tejto súvislosti aj Výbor pre kultúru a média Národnej rady SR konštatoval viaceré pochybenia a požiadal Radu RTVS, aby ich prešetrila a vyvodila dôsledky.

Rezník príjme zásadné rozhodnutie

Rada RTVS sa so situáciou v sekcii spravodajstva verejnoprávneho média zaoberala na mimoriadnom rokovaní v stredu 27. mája.

Na základe rozhovorov s redaktormi a reportérmi, s riaditeľom sekcie spravodajstva Vahramom Chuguryanom, šéfkou televízneho spravodajstva Hanou Lyons a moderátorom spravodajstva Miroslavom Frindtom ju členovia rady označili za znepokojivú.

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník uviedol, že do stredy 3. júna príjme zásadné rozhodnutie, aby sa situácia v publicistike a spravodajstve upokojila.

Viac k témam: RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Personálne zmeny v RTVS sú kozmetické, podľa Múdreho a Čekovského sa tým nič zásadné nezmenilo © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!