Peter Pellegrini, nový predseda parlamentu, svoju politickú kariéru odštartoval v roku 2006 (krátky životopis)

25. októbra 2023 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

25.10.2023 (SITA.sk) – Predsedom Národnej rady SR sa stal líder strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini. V tajnom hlasovaní ho na stredajšej ustanovujúcej schôdzi parlamentu zvolila nadpolovičná väčšina všetkých poslancov.

Návrh kandidáta podali poslanci za stranu Hlas-SD, keďže podľa koaličnej dohody patrí post šéfa parlamentu tejto strane. Hlasovalo 148 poslancov, dva hlasy boli neplatné. Za Pellegriniho hlasovalo 131 poslancov, proti bolo 11 poslancov a štyria sa zdržali.

Foto: Ustanovujúca schôdza parlamentu

Zobraziť fotogalériu k článku:
Ustanovujúca schôdza Národnej rady SR (fotografie)

Foto: Novozvolení poslanci

Zobraziť fotogalériu k článku:
Novozvolení poslanci parlamentu (fotografie)

Peter Pellegrini

… sa narodil 6. októbra 1975 v Banskej Bystrici. V rokoch 2002 – 2006 bol asistentom poslanca Ľubomíra Vážneho, ktorý kandidoval za stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD).

Svoju politickú kariéru odštartoval v roku 2006, keď bol zvolený za poslanca Národnej rady SR na kandidátke Smeru-SD. Funkciu predsedu Komisie pre dopravu, pošty, komunikácie a informatizáciu spoločnosti pre NR SR vykonával do roku 2010.

O dva roky neskôr sa stal štátnym tajomníkom na ministerstve financií a v roku 2014 sa stal podpredsedom Smeru-SD. Začiatkom júla toho istého roku sa stal ministrom školstva po demisii Dušana Čaploviča. Koncom novembra 2014 nahradil vo funkcii predsedu parlamentu Pavla Pašku a v roku 2016 sa stal podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu.

V marci 2018 bol vtedajším prezidentom Andrejom Kiskom poverený zostavením novej vlády po tom, čo vláda Roberta Fica (Smer-SD) podala demisiu po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Ako premiér pôsobil do marca 2020, keď ho vo funkcii nahradil Igor Matovič (OĽaNO). Po parlamentných voľbách 2020 zastával post podpredsedu parlamentu, v júni odišiel zo strany Smer-SD a založil si vlastnú stranu Hlas – sociálna demokracia. V októbri 2020 sa vzdal postu podpredsedu parlamentu.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Predseda parlamentu, Predseda strany Hlas-SD
Zdroj: SITA.sk – Peter Pellegrini, nový predseda parlamentu, svoju politickú kariéru odštartoval v roku 2006 (krátky životopis) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!