Podnikateľ Bödör ide na slobodu, sudca rozhodol o jeho nevzatí do väzby

5. júla 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

5.7.2020 (Webnoviny.sk) – Nitrianskeho podnikateľa Norberta B. prepustil sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici na slobodu a nebude tak stíhaný väzobne.

Podľa sudcu nebola preukázaná dôvodnosť trestného stíhania obvineného za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože prokurátor proti nemu podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Peter K. bude stíhaný vo väzbe

Podnikateľ z Bratislavy Peter K. bude stíhaný vo väzbe pre obavu z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti, teda sudca rozhodol o kolúznej a preventívnej väzbe.

Ani toto rozhodnutie nie je právoplatné, lebo obvinený podal sťažnosť a rozhodne o nej tiež Najvyšší súd SR. Sudca v nedeľu rozhodoval o väzbe pre obvinených podnikateľov viac ako desať hodín. Agentúru SITA informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhol súdu vzatie do väzby nitrianskeho podnikateľa Norberta B. a bratislavského podnikateľa Petra K., ktorí sú obvinení z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

S rodinou bol v Chorvátsku

Norbert B. prišiel v piatok neskoro večer na policajné prezídium v Bratislave vypovedať v súvislosti s kauzou Dobytkár. Nitriansky podnikateľ bol s rodinou v Chorvátsku, odkiaľ smeroval rovno na Prezídium PZ. Národná kriminálna agentúra (NAKA) následne nitrianskeho podnikateľa zadržala.

„Národná kriminálna agentúra pokračuje vo vyšetrovaní prípadu z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). V rámci akcie Dobytkár na celom území Slovenskej republiky vykonala zaisťovacie úkony a vzniesla obvinenie trom fyzickým osobám a dvom právnickým osobám za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie v tejto chvíli bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ informovala v piatok ráno Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti.

Zaisťovacie úkony na celom Slovensku

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v reakcii uviedlo, že nemá kompetencie poskytovať informácie k policajnej razii ani k vyšetrovaniu.

“MPRV SR v prípade potreby bude s orgánmi činnými v trestnom konaní plne súčinné. Bližšími informáciami o priebehu vyšetrovania nedisponujeme a ani informácie o priebehu vyšetrovania nemôžeme poskytovať, aby nedošlo k jeho mareniu,” reagoval v piatok pre agentúru SITA Daniel Hrežík z Odboru komunikácie a marketingu MPRV SR.

NAKA v rámci akcie Dobytkár opakovane od marca vykonáva zaisťovacie úkony na celom území Slovenska. Dôvodom sú podozrenia z korupčnej trestnej činnosti a legalizácie príjmov z trestnej činnosti z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Začiatkom mája polícia informovala, že v tejto kauze eviduje spolu 19 obvinených fyzických osôb a päť obvinených právnických osôb. Všetky osoby sú obvinené z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, pričom väzobne je stíhaných šesť osôb. Zadokumentovaná výška úplatkov má podľa polície približnú hodnotu 10 miliónov eur.

V rámci vyšetrovania tejto kauzy policajti obvinili napríklad bývalého šéfa PPA Juraja K. alebo finančníka Martina K.

Viac k témam: akcia “Dobytkár”, súdy, väzba
Zdroj: Webnoviny.sk – Podnikateľ Bödör ide na slobodu, sudca rozhodol o jeho nevzatí do väzby © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!