Pojednávanie v kauze vraždy Kuciaka a jeho snúbenice sa podľa prokurátora Novockého chýli ku koncu

28. júna 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

28.6.2020 (Webnoviny.sk) – Prokurátor Juraj Novocký verí, že hlavné pojednávanie v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa chýli ku koncu. Uviedol to počas spoločnej videokonferencie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) so skupinou poslancov Európskeho parlamentu (EP).

Kolíková informovala o plánovaných reformách v oblasti justície, stave právneho štátu, demokracie a dodržiavaní základných ľudských práv. Agentúru SITA o tom informoval Peter Bubla z Tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR).

Kolíková informovala o zmenách v justícii

Poslanci s ministerkou diskutovali o už predloženom zákone o zaisťovaní majetku, novej súdnej mape a špecializácii súdov, majetkových previerkach sudcov či zmene voľby generálneho prokurátora a zriadení Najvyššieho správneho súdu.

Šéfka rezortu justície poslancov ubezpečila, že žiadne z týchto opatrení nepredstavuje zásah exekutívnej do súdnej moci.

„Zriadenie úradu pre správu zaisteného majetku je vec, ktorú sme mali spraviť už pred rokmi na základe medzinárodných odporúčaní. Takisto je volanie po zriadení Najvyššieho správneho súdu aj z radov samotných sudcov. Zmena súdnej mapy je zase odporúčaním Európskej komisie pre efektívnu justíciu,“ uviedla ministerka.

Hlavné pojednávanie sa blíži ku koncu

Prokurátor Juraj Novocký zároveň informoval o vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, pričom vyjadril presvedčenie, že hlavné pojednávanie sa blíži ku koncu.

Novocký tiež ubezpečil, že všetky ďalšie zistenia a trestné stíhania, ktoré z vyšetrovania vraždy vyplynuli, sa vyšetrujú a venuje sa im pozornosť.

Monitorovacia skupina EP pre demokraciu, právny štát a základné slobody bola zriadená pod výborom EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) v nadväznosti na vraždu maltskej novinárky Daphne Caruana Galizia a vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Verejnosť sa o vražde dozvedela 26. februára 2018.

Misia z EP prišla na Slovensko zatiaľ dvakrát – v marci 2018 a vo februári 2019. Jej ďalšia návšteva sa očakáva v septembri tohto roka.

Viac k témam: súdna mapa, voľba generálneho prokurátora, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Pojednávanie v kauze vraždy Kuciaka a jeho snúbenice sa podľa prokurátora Novockého chýli ku koncu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!