Pokiaľ nebude najvyšší súd plne funkčný, nemožno podľa Mazáka a Šikutu hovoriť o právnom štáte

9. júla 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

9.7.2020 (Webnoviny.sk) – Pokiaľ nebude Najvyšší súd SR plne funkčný, nemožno hovoriť o právnom štáte. Zhodli sa vo štvrtok na tom na prvom spoločnom stretnutí novozvolený predseda Súdnej rady SR Ján Mazák a predseda najvyššieho súdu Ján Šikuta.

Chýba štvrtina sudcov

Na najvyššom súde chýba takmer štvrtina z celkového počtu 80 sudcov. Najhoršie na tom sú občianskoprávne kolégium a správne kolégium. Na každom z nich chýba šesť až sedem sudcov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa predsedu Najvyššieho súdu SR Tatjana Lesajová.

Dôvodom nedostatku sudcov na najvyššom súde je podľa Šikutu celková poddimenzovanosť súdov. Predsedovia krajských súdov hovoria, že nemôžu súhlasiť s tým, aby uvoľnili sudcov na najvyšší súd, pretože im budú chýbať.

Šikuta informoval predsedu súdnej rady, že najvyšší súd v krátkom čase vypíše výberové konania na sudcov a vyjadril presvedčenie, že „privedú na súd vysokokvalitných, no zároveň morálne bezúhonných nových sudcov“.

Úzka spolupráca oboch inštitúcií s ministerstvom

Dodal tiež, že pre zabezpečenie výkonu súdnictva sú potrebné aj ďalšie kroky, ako vytvorenie prijateľných pracovných podmienok, ktoré za súčasného stavu nie sú možné. Zdôraznil, že pre sfunkčnenie súdov a pre očistu justície je potrebná úzka spolupráca oboch inštitúcií s ministerstvom spravodlivosti.

Mazák plne podporuje všetky snahy najvyššieho súdu o zabezpečenie jeho riadneho chodu a vyjadril prisľúb, že súdna rada a on sám budú v najväčšej miere podporovať všetky jeho kroky.

„Jednou z mojich priorít je sfunkčniť a zefektívniť prácu disciplinárnych senátov, aby sa urýchlili nedoriešené disciplinárne konania z minulosti,“ zdôraznil predseda súdnej rady a dodal, že tento krok je potrebný pre zvýšenie dôveryhodnosti justície.

Viac k témam: predseda Najvyššieho súdu SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Pokiaľ nebude najvyšší súd plne funkčný, nemožno podľa Mazáka a Šikutu hovoriť o právnom štáte © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!