Poľská opozícia považuje prezidentské voľby za nespravodlivé, podala sťažnosť na najvyšší súd

17. júla 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

17.7.2020 (Webnoviny.sk) – Poľská hlavná opozičná strana podala sťažnosť na najvyšší súd v súvislosti s prezidentskými voľbami, v ktorých jej kandidát prehral. Nedeľné voľby vyhral doterajší líder krajiny Andrzej Duda. Jeho oponentom bol liberálny varšavský primátor Rafal Trzaskowski z centristickej proeurópskej Občianskej platformy (PO), ktorej zástupcovia vo štvrtok vyhlásili, že “celé voľby boli nespravodlivé”.

Najvyšší súd má 21 dní na posúdenie prípadu. Agentúra AP uviedla, že PO pravdepodobne neuspeje. Najvyšší súd má od mája novú predsedníčku, ktorú, rovnako ako Dudu, podporuje vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS).

Občianska platforma vyhlásila, že Dudu podporovali štátne médiá i vláda, pričom jeho súpera sa snažili zdiskreditovať. Takisto uviedli, že mnohí voliči nemohli využiť svoj hlas, keďže im v dôsledku slabej organizácie včas neposlali hlasovací lístok.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe potvrdila, že organizácia volieb bola profesionálna, podotkla však, že verejnoprávny vysielateľ slúžil ako nástroj pre kampaň Dudu.

V súvislosti s voľbami zaevidovali aj ďalších približne 780, väčšinou individuálnych, sťažností.

Štátna volebná komisia v pondelok uviedla, že Duda získal 51,03 % hlasov, ktoré mu zabezpečili druhé päťročné obdobie vo funkcii. Trzaskowski prilákal 48,07 % voličov.

Viac k témam: prezidentské voľby v Poľsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľská opozícia považuje prezidentské voľby za nespravodlivé, podala sťažnosť na najvyšší súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!