Poľskí aktivisti zavesili dúhové vlajky na sochy, hrozí im väzenie za urážku náboženského cítenia

6. augusta 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

6.8.2020 (Webnoviny.sk) – Poľská polícia zatkla a obvinila troch ľudí, ktorí vo Varšave vyvesili na sochy dúhové vlajky. Okrem vlajok aktivisti protestujúci proti politike prezidenta Andrzeja Dudu nepriateľskej voči LGBT komunite na sochy Ježiša Krista, Mikuláša Kopernika a Varšavskej morskej panny navliekli aj ružové rúška s anarchistickým symbolom.

Urážka náboženského cítenia

Polícia ich obvinila zo znesvätenia pamätníkov a urážky náboženského cítenia, informuje spravodajský portál BBC.

O tom, či sa trojica postaví pred súd, rozhodnú prokurátori. Za trestné činy urážajúce náboženské cítenie v Poľsku hrozí pokuta alebo až dvojročné väzenie.

Konanie odsúdil aj premiér

Premiér Mateusz Morawiecki odsúdil konanie aktivistov s tým, že sochy symbolizujú hodnoty dôležité pre milióny Poliakov. Aktivisti tvrdia, že protestovali proti homofóbnej ideológii vládnych predstaviteľov.

Duda, ktorý je spojencom vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), dnes zložil prezidentskú prísahu. On aj vláda sa často vyjadrujú homofóbne, až buričsky, proti LGBT komunite. Počas kampane sa Duda napríklad vyjadril, že LGBT hnutie je “ničivejšie” ako komunizmus.

Viac k témam: LGBT, LGBTI
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľskí aktivisti zavesili dúhové vlajky na sochy, hrozí im väzenie za urážku náboženského cítenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!