Poľsko odstúpi od Istanbulského dohovoru, dokument je údajne škodlivý a porušuje ústavu

26. júla 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

26.7.2020 (Webnoviny.sk) – Poľsko odstúpi od európskej dohody zameranej proti násiliu páchanému na ženách. V sobotu to oznámil minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro, podľa ktorého je dokument, známy ako Istanbulský dohovor, “škodlivý”, pretože vyžaduje, aby školy učili deti o “gender”. Dodal zároveň, že reformy, ktoré krajina zaviedla v uplynulých rokoch, predstavujú pre ženy dostatočnú ochranu.

Poľsko podľa neho začne proces formálneho odstúpenia od dohody v pondelok. Vláda tvrdí, že dohovor je proti poľskej ústave a rímsko-katolíckym rodinným tradíciám. Podľa Ziobra dokument porušuje práva rodičov a “obsahuje prvky ideologickej povahy”. Proti plánom konzervatívnej vlády protestovali tisícky ľudí vo Varšave, Vroclave, Čenstochovej a ďalších poľských mestách.

Istanbulský dohovor bol prijatý v Istanbule v roku 2011. Jeho základným cieľom je „vytvorenie Európy bez násilia na ženách a domáceho násilia” s dôrazom na jasné prepojenia medzi dosiahnutím rodovej rovnosti a odstránením násilia páchaného na ženách.

Jeho zámerom je tiež harmonizovať právne normy členských krajín a zabezpečiť tak ženám, dievčatám a ďalším skupinám ohrozených násilím užívanie rovnakej úrovne ochrany v celej Európe. Informácie pochádzajú zo spravodajského portálu BBC, agentúry AP a webstránky moznostvolby.sk.

Viac k témam: Istanbulský dohovor, ústava
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľsko odstúpi od Istanbulského dohovoru, dokument je údajne škodlivý a porušuje ústavu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!