Poradca prezidentky Čaputovej bude zastupovať štát v spore o majetky odsúdeného Bašternáka

15. mája 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

15.5.2020 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvu s advokátskou kanceláriou Dentons Europe CS LLP, na základe ktorej bude kancelária poskytovať právne služby štátu ako veriteľovi pokiaľ ide o majetok odsúdeného Ladislava Bašternáka.

Ako sa ďalej uvádza v zmluve zverejnenej na Centrálnom registri zmlúv, služby sa týkajú odporovacieho práva voči právnym úkonom, ktorými Bašternák ako úpadca pred vyhlásením konkurzu previedol časti svojho hnuteľného a nehnuteľného majetku na svoje blízke osoby.

Súd rozhodol o prepadnutí majetku

Za advokátsku kanceláriu je ako hlavná kontaktná osoba určený Peter Kubina, ktorý pôsobí aj ako poradca prezidentky Zuzany Čaputovej.

„JUDr. Peter Kubina bude sám osobne poskytovať dohodnuté právne služby a zároveň bude koordinovať ich zabezpečenie aj s ďalšími advokátmi, advokátskymi koncipientmi a inými zamestnancami advokátskej kancelárie ako aj osobami činnými pre advokátsku kanceláriu tak, aby bola zabezpečená čo najvyššia kvalita a rýchlosť služieb,” uvádza sa v zmluve.

Podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného.

Podľa výsledkov policajného vyšetrovania cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Skutočná suma však bola údajne nižšia.

Väčšinu nehnuteľností previedol na manželku

Podľa vyšetrovateľa si podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur.

Bašternák si po vznesení obvinenia uplatnil inštitút takzvanej účinnej ľútosti a daňovému úradu spomenutú čiastku zaplatil, napriek tomu bola na neho podaná obžaloba.

Ešte pred rozsudkom previedol podnikateľ väčšinu svojich nehnuteľností na manželku a ďalšie spriaznené osoby.

Peter Kubina okrem advokátskej praxe pôsobí aj ako poradca pre oblasť práva a spravodlivosti prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Viac k témam: kauza Bašternák, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Poradca prezidentky Čaputovej bude zastupovať štát v spore o majetky odsúdeného Bašternáka © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!