Posledný augustový víkend bude patriť gotickým kostolom Gemera a Malohontu

23. augusta 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

23.8.2020 (Webnoviny.sk) – Posledný augustový víkend v Gemeri a Malohonte bude patriť klenotom stredovekého sakrálneho umenia. V sobotu 29. augusta dobrovoľníci pod záštitou združenia Gotická cesta po štvrtýkrát otvoria brány kostolov v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava.

Ako agentúru SITA informovala špecialistka destinačného marketingu Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja Zuzana Jóbová, cieľom podujatia je priblížiť tému gotickej architektúry sakrálnych stavieb verejnosti.

Unikátne fresky talianskej školy

Pre záujemcov bude od 10:00 do 17:00 prístupných až trinásť chrámov s unikátnymi freskami talianskej školy.

O návštevníkov sa postarajú dobrovoľníci, ktorí aj laikom priblížia stredoveké výtvarné majstrovstvo, samotné biblické príbehy, no taktiež históriu a súčasnosť týchto národných kultúrnych pamiatok.

„Počas tohto podujatia sa snažíme otvoriť kostoly, ktoré spája určitá téma. Minulý rok sme napríklad sprístupnili šesť chrámov spojených s menom významného rodu Bubekovcov,“ uviedol Peter Palgut zo združenia Gotická cesta s tým, že aktuálny ročník poňali veľkorysejšie.

Výber toho najlepšieho

„Zamerali sme sa na pamiatky, ktoré majú veľkú šancu byť na Gotickej ceste reprezentatívne z hľadiska záujmu verejnosti. Chceme ukázať výber toho najlepšieho, čo sa zatiaľ výskumníkom a reštaurátorom podarilo v interiéroch objaviť,“ objasnil Palgut zo združenia, ktoré popularizuje gotické kostolíky a upriamuje pozornosť na vzácne fresky, ktoré v takomto rozsahu nemajú v priestore strednej Európy obdobu.

Brány otvoria v evanjelických kostoloch v Štítniku, Ochtinej, Koceľovciach, Kameňanoch, Rimavskom Brezove, Rimavskej Bani, Kraskove či Kyjaticiach, rímskokatolíckych chrámoch v Henckovciach, Rákoši, Šiveticiach a Chyžnom, v Plešivci bude prístupný kostol reformovanej cirkvi.

Vstupné do jednotlivých objektov je dobrovoľné a výťažok z neho ostáva cirkevným zborom, ktoré ho využijú na vlastné aktivity alebo obnovu týchto pamiatok.

Koncert dychového kvarteta

Výnimočný deň medzi magickými gotickými kostolmi vyvrcholí o 18:00 v rožňavskom evanjelickom kostole koncertom dychového kvarteta I Fiati.

„Diváci sa môžu tešiť na diela Bacha, Mozarta, Rossiniho či Bozzu. Interpretácia štyrmi dychovými nástrojmi pôsobí v priestoroch kostola veľmi komorne a určite si ju užijú aj poslucháči, ktorí sa bežne vážnej hudbe nevenujú,“ pozýva člen združenia David Raška.

Okrem podujatia v sobotu, ktoré je určené širokej verejnosti, združenie vo štvrtok 27. augusta organizuje vedeckú konferenciu venovanú najnovším objavom z rôznych historických výskumných odborov.

V piatok 28. augusta vyrazia s návštevníkmi v dvoch autobusoch po jelšavskom okruhu Gotickej cesty so špeciálnym výkladom od samotných reštaurátorov.

Gemeru pomáhajú niekoľko rokov

Dobrovoľníci zo združenia Gotická cesta pomáhajú Gemeru už niekoľko rokov, pričom úzko kooperujú s pamiatkovým úradom SR.

V roku 2017 pomohli oživiť nevyužívaný kostol v Henckovciach, ktorý po desiatkach rokov sprístupnili pre verejnosť.

Odvtedy príležitostne otvorili pre návštevníkov niekoľko vzácnych, inak ťažko prístupných kostolov. Pomohli získať financie na záchranu a obnovu pamiatok či propagovať výsledky práce odborných pracovníkov.

V súčasnosti pracujú na širšej spolupráci so správcami objektov, Rozvojovou agentúrou Banskobystrického kraja, krajskou organizáciou cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus a oblastnou organizáciou cestovného ruchu Gemer s cieľom udržateľného sprístupnenia a propagácie kultúrneho dedičstva regiónu verejnosti.

Viac k témam: Gemer, kostoly, Malohont
Zdroj: Webnoviny.sk – Posledný augustový víkend bude patriť gotickým kostolom Gemera a Malohontu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!