Používateľov prehliadača Google Chrome mohli špehovať, škodlivé doplnky už boli odstránené

21. júna 2020 Informatika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

21.6.2020 (Webnoviny.sk) – Používatelia prehliadača Google Chrome sa mohli stať terčmi špionážnej kampane. Informuje o tom televízia CNN s odvolaním sa na správu bezpečnostnej spoločnosti Awake Security, ktorá objavila doplnky do prehliadača určené na špionáž.

Odborníci z Awake našli prinajmenšom 111 škodlivých alebo falošných doplnkov, ktoré zaznamenali viac ako 32 miliónov stiahnutí, schopných snímať obrazovky, kradnúť prihlasovacie údaje a zaznamenávať heslá používateľov pri ich zadávaní.

Google robí pravidelné kontroly

Rozsiahla globálna špionážna kampaň zasiahla širokú škálu sektorov, vrátane finančných služieb, zdravotníctva a vládnych organizácií.

Spoločnosť Google potvrdila, že všetky pochybné doplnky, na ktoré ju upozornila Awake, už odstránila.

“Oceňujeme prácu výskumnej komunity a keď nás upozornia na doplnky, ktoré porušujú naše pravidlá, podnikneme kroky a použijeme tieto incidenty ako výcvikový materiál na zlepšenie našich automatizovaných a manuálnych analýz,” uviedol v stanovisku pre CNN hovorca Scott Westover.

Ako tiež uviedol, Google robí pravidelné kontroly s cieľom nájsť “doplnky, ktoré používajú podobné techniky, kódy a správanie” a v prípade porušenia pravidiel ich stiahne.

Tisícky podozrivých domén

Awake Security spojila doplnky súvisiace so špionážnou kampaňou k izraelskej webhostingovej firme Galcomm, ktorá podľa svojich tvrdení spravuje okolo 250-tisíc prehliadačových domén. Jej výskumníci podľa správy našli viac ako 15-tisíc domén Galcommu, ktoré boli “škodlivé alebo podozrivé”.

Galcomm účasť na škodlivej činnosti poprela a časti správy bezpečnostnej firmy vyvrátil. Ako napríklad uviedol, 25% z domén, ktoré Awake skontrolovala, nepatrilo im alebo už bolo vymazaných.

Ako pre CNN uviedol majiteľ Galcommu Moshe Fogel, proti Awakeu zvažujú podniknutie náležitých krokov. Google sa na margo role izraelskej spoločnosti v kampani nevyjadril.

Viac k témam: kybernetická bezpečnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Používateľov prehliadača Google Chrome mohli špehovať, škodlivé doplnky už boli odstránené © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!