Pracovné ponuky na Slovensku zažívajú „pandemický rekord“ a ich počet enormne stúpol

14. mája 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

14.5.2020 (Webnoviny.sk) – Portál Profesia.sk eviduje za posledných päť týždňov postupné zvyšovanie počtu nových ponúk. Minulý týždeň priniesol najviac pracovných ponúk za posledné dva mesiace, keď na portáli pribudlo takmer 2,3-tisíca pracovných ponúk.

“Je to zatiaľ najvyšší počet pracovných ponúk počas jedného týždňa, ktorý eviduje portál Profesia.sk od vypuknutia mimoriadnej situácie,” uvádza sa v tlačovej správe. Na počty nových pracovných ponúk má podľa spoločnosti Profesia zrejme priamy vplyv uvoľňovanie opatrení vlády.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Slovensko zažilo prvú fázu uvoľňovania 22. apríla, teda v 17. kalendárnom týždni. “V tomto období stúpol počet nových pracovných ponúk po troch týždňoch opäť nad 2-tisíc,” konštatuje spoločnosť.

Cestovný ruch, gastro, hotelierstvo

Uvoľnenie druhej a tretej fázy opatrení prišlo v stredu 6. mája. Práve tento týždeň priniesol v počte inzerátov nový „pandemický rekord“.

Pozitívne podľa firmy Profesia je, že nárast pracovných ponúk je vidieť aj v odvetviach, ktoré pandémia zasiahla najviac. Sektor, pri ktorom zaznamenala Profesia najvýraznejší medziročný pokles, je cestovný ruch, gastro a hotelierstvo.

Posledné dni však prinášajú zvýšený počet pracovných inzerátov aj pri pozíciách v tomto odvetví. V 19. kalendárnom týždni tu uverejnili zamestnávatelia 64 nových pracovných ponúk.

“Ak toto číslo porovnáme s rovnakým obdobím spred roka, ide o stále výrazný pokles. Vtedy bolo v tomto odvetví uverejnených 249 inzerátov. Pozitívne však je, že cestovný ruch rastie ďalej aj v aktuálnom 20. týždni. Už počas pondelka a utorka 11. a 12. mája pribudlo na Profesia.sk ďalších 40 nových ponúk v tomto sektore,” uvádza sa v tlačovej správe.

Najmenej šancí majú baníci a umelci

Mimoriadna situácia na Slovensku zasiahla všetky odvetvia. Počet pracovných ponúk medziročne klesol všade. Po spomínanom cestovnom ruchu klesli počty ponúk najvýraznejšie pri pozíciách v pomocných prácach, výrobe, doprave, špedícií a logistike a v strojárstve.

Aktuálne je na Profesia.sk najvyšší počet pracovných príležitostí v obchode, informačných technológiách či ekonomike, financiách a účtovníctve. Uchádzači majú aktuálne najväčšie šance zamestnať sa na pozíciách ako administratívny pracovník, účtovník, programátor, obchodný zástupca, predavač alebo operátor výroby.

Naopak, najmenej šancí zamestnať sa, majú uchádzači, ktorí sa zaujímajú o odvetvia ako je baníctvo a hutníctvo, umenie a kultúra alebo vodohospodárstvo, lesníctvo a životné prostredie. Päticu sektorov s najnižším počtom pracovných ponúk dopĺňa textilný, kožiarsky a odevný priemysel a leasing.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, ponuka práce
Zdroj: Webnoviny.sk – Pracovné ponuky na Slovensku zažívajú „pandemický rekord“ a ich počet enormne stúpol © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!