Priemerná mzda na Slovensku stúpla na 1086 eur, ale najviac už nezarábajú zamestnanci v IT

5. júna 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

5.6.2020 (Webnoviny.sk) – Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku dosiahla v prvom štvrťroku tohto roka 1 086 eur. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, v porovnaní s prvým štvrťrokom minulého roka sa zvýšila o 6,2 %.

Energie zarábali viac ako informácie a komunikácia

Tempo rastu priemerných hrubých zárobkov sa však medziročne spomalilo o 0,9 percentuálneho bodu, keďže v prvom kvartáli vlaňajška išla priemerná mzda medziročne nahor o 7,1 %.

“Po zohľadnení miery inflácie rast reálnej mzdy v prvom štvrťroku tohto roka dosiahol 3,3 %. Po sezónnom očistení priemerná mzda oproti štvrtému štvrťroku 2019 bola vyššia o 1,4 %,” uviedol Štatistický úrad SR.

Najvyššia úroveň priemernej mesačnej mzdy bola v prvom kvartáli tohto roka v odvetviach finančné a poisťovacie činnosti (2 085 eur), dodávka elektriny, plynu a pary (2 070 eur) a informácie a komunikácia (1 972 eur).

Jedenásť odvetví priemer nedosiahlo

V jedenástich odvetviach bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách (594 eur), ostatných činnostiach (654 eur) a v stavebníctve (723 eur).

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka priemerná nominálna mzda vzrástla vo všetkých odvetviach, relatívne najrýchlejšie v dodávke elektriny, plynu a pary (o 13,9 %), verejnej správe a obrane (o 11,6 %) a vo vzdelávaní (o 10,1 %). Vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo SR bola priemerná nominálna mesačná mzda iba v Bratislavskom kraji (1 394 eur).

V ostatných krajoch sa pohybovala od 834 eur v Prešovskom kraji do 1 007 eur v Trenčianskom kraji. Priemerná mzda medziročne rástla vo všetkých krajoch s najvyšším relatívnym prírastkom o 7,9 % v Nitrianskom kraji a o 7,8 % v Banskobystrickom kraji.

Viac k témam: priemerná mzda na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Priemerná mzda na Slovensku stúpla na 1086 eur, ale najviac už nezarábajú zamestnanci v IT © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!