Priemerná práceneschopnosť počas apríla bola najvyššia za posledných 15 rokov

31. mája 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

31.5.2020 (Webnoviny.sk) – Priemerná dočasná práceneschopnosť (PN) na Slovensku v apríli tohto roka počas koronakrízy dosiahla 5,74 %. Išlo o najvyššiu aprílovú mieru dočasnej PN za posledných pätnásť rokov. Oproti marcu tohto roka síce klesla o 0,41 percentuálneho bodu, medziročne to však bolo viac o 1,61 percentuálneho bodu.

Najvyššia priemerná PN v Prešovskom kraji

Najnižšia aprílová priemerná dočasná PN bola v posledných pätnástich rokoch v apríli 2007, keď predstavovala 2,45 % a druhá najvyššia bola v apríli 2012 s hodnotou 4,22 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Viac o téme: Koronavírus

Kým v Bratislavskom kraji bolo v apríli dočasne práceneschopných 3,16 % nemocensky poistených osôb, v Prešovskom kraji priemerná dočasná PN predstavovala 7,18 %. V Prešovskom kraji je pritom spomedzi všetkých krajov najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti, minulý mesiac dosiahla 10,37 %.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Naopak, v Bratislavskom kraji je miera nezamestnanosti najnižšia, na konci apríla bola na úrovni 3,71 %.

Nad šesť percent aj Žilinský kraj

Druhú najnižšiu dočasnú PN po Bratislavskom kraji v apríli tohto roka vykázal Banskobystrický kraj, a to 4,52 %. Nasleduje Nitriansky kraj, kde priemerná dočasná PN dosiahla 5,29 % a Košický kraj s priemernou dočasnou PN 5,44 %. Naopak, druhú najvyššiu priemernú dočasnú PN za apríl po Prešovskom kraji zaevidoval Žilinský kraj, a to 6,50 %, za ním nasleduje Trenčiansky kraj s 5,82 % a Trnavský s priemernou dočasnou PN na úrovni 5,75 %.

Priemerná dočasná PN vychádza z podielu práceneschopných osôb voči celkovému počtu nemocensky poistených ľudí v danom období. Priemerné percento dočasnej pracovnej neschopnosti vyjadruje podiel kalendárnych dní dočasnej pracovnej neschopnosti na celkovom kalendárnom fonde v sledovanom období.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, práceneschopnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Priemerná práceneschopnosť počas apríla bola najvyššia za posledných 15 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!