Primátor Danko stále zarába viac ako 5-tisíc eur, mestskí poslanci zamietli jeho zníženie

25. júna 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

25.6.2020 (Webnoviny.sk) – Primátor Martina Ján Danko zostáva s 5 799 eurami najlepšie zarábajúcim primátorom v Žilinskom kraji. Na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva síce požiadal poslancov o zrušenie 50-percentného príplatku k svojmu platu, ale väčšina z nich podporila stanovisko mestskej rady, ktorá boli proti úprave Dankovho platu.

Základný plat navýšili o polovicu

Ešte na začiatku volebného obdobia poslanecký zbor využil svoju zákonnú možnosť a navýšil Dankovi jeho základný plat o 50 percent. Martinský primátor tak po marcovom zverejnení priemernej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za rok 2019 zarába mesačne 5 799 eur v hrubom.

Zmenu platu v súvislosti s ekonomickými dopadmi koronakrízy sa snažil presadiť už začiatkom mája predseda ekonomickej komisie Imrich Zigo, vtedy však nenašiel dosť podporných hlasov na zmenu programu. Tentoraz prišiel s iniciatívou samotný Danko.

“Rozhodol som sa požiadať mestské zastupiteľstvo, aby upravilo výšku môjho platu v zmysle zákona. Vo svojom návrhu žiadam o zrušenie percentuálneho príplatku podľa počtu obyvateľov v súlade so zákonom, v praxi ide o vzdanie sa približne 50 percent platu,” uviedol pre agentúru SITA Danko.

Neodporučili úpravu odmeny

Ak by mestské zastupiteľstvo primátorov návrh akceptovalo, od 1. júla by poberal základný plat vo výške 3 866 eur. Väčšina z nich však podporila stanovisko mestskej rady, ktorá neodporučila úpravu primátorovho platu, a tak sa na Dankovom plate pre budúce obdobie nič nezmení.

Mzdy predstaviteľov územnej samosprávy na Slovensku upravuje zákon o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest.

Plat je stanovený ako súčin priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok a násobku daného veľkosťou obce, resp. mesta.

Pre tento účel je stanovených deväť platových skupín. Zároveň zákon umožňuje obecnému a mestskému zastupiteľstvu vypočítaný plat starostu, resp. primátora zvýšiť až o 60 percent.

Viac k témam: mzda
Zdroj: Webnoviny.sk – Primátor Danko stále zarába viac ako 5-tisíc eur, mestskí poslanci zamietli jeho zníženie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!