Putin sľúbil Lukašenkovi pomoc. Štátnych zamestnancov nútia do provládnych protestov v Bielorusku

16. augusta 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

16.8.2020 (Webnoviny.sk) – Rusko súhlasilo, že Bielorusku poskytne bezpečnostnú pomoc v prípade vojenského ohrozenia zvonka. Vyhlásil to bieloruský prezident Alexander Lukašenko po telefonickom rozhovore s Vladimirom Putinom, informuje spravodajský portál BBC. Zároveň tiež vyjadril obavy v súvislosti s vojenskými cvičeniami NATO, ktoré sa odohrávajú v susednom Poľsku a Litve.

Ľudia protestovali pred štátnou televíziou

V Bielorusku ďalej pokračujú protesty, ktoré vyvolali oficiálne výsledky prezidentských volieb z 9. augusta, podľa ktorých si Lukašensko s 80 % hlasov zabezpečil šiesty mandát. Ľudia v uliciach to však považujú za podvod a žiadajú odstúpenie autoritárskeho lídra, ktorý je pri moci už 26 rokov.

Pred budovou štátnej televízie sa v sobotu zhromaždili tisícky ľudí, ktorí požadovali riadne spravodajské pokrývanie demonštrácií. Protesty by mali pokračovať aj v nedeľu, pričom na popoludnie je v centre mesta naplánovaný Pochod za slobodu.

Ešte predtým, na poludnie, je ohlásená aj provládna demonštrácia. Jej organizátori prostredníctvom sociálnej siete Facebook vyzvali na účasť “každého kto miluje svoju domovinu a je proti jej rozdeleniu na dve protichodné strany”.

Brutálne zákroky proti demonštrantom

BBC však upozorňuje, že sa objavili správy o tom, že k účasti na nej nútia pracovníkov štátneho sektora s tým, že ak tak neurobia, prídu o prácu. V uplynulých dňoch pritom robotníci zo štátnych tovární organizovali štrajky a mnohí sa pridali k protestom proti prezidentovi.

Od nedele polícia zadržala takmer 7 000 ľudí, stovky utrpeli pri zásahoch zranenia a dvaja zomreli. Polícia rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a demonštrantov tiež bila.

Brutálne zákroky proti protestujúcim vyvolali kritiku západných krajín. Ministri zahraničných vecí štátov Európskej únie (EÚ) sa v piatok počas mimoriadnej videokonferencie zhodli na tom, že prezidentské voľby v Bielorusku neboli férové, demokratické a ich výsledky sfalšovali.

Dohodli sa tiež na okamžitom navrhnutí presne cielených sankcií, ktoré by sa mali týkať osôb zodpovedných za manipuláciu volieb a brutálne zásahy proti protestujúcim.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

Viac k témam: bieloruský prezident, prezidentské voľby v Bielorusku, protivládne protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Putin sľúbil Lukašenkovi pomoc. Štátnych zamestnancov nútia do provládnych protestov v Bielorusku © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!