Rozpočtové pravidlá verejnej správy sa zrejme zmenia, z novely chcú vylúčiť jednu možnosť

28. júla 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

28.7.2020 (Webnoviny.sk) – Rozpočtovanie daňových a odvodových príjmov, ktoré nie sú súčasťou oficiálnych vládnych prognóz, by sa malo stať minulosťou. Rezort financií totiž avizuje prípravu novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, podľa ktorej sa má vylúčiť možnosť, aby návrh rozpočtu verejnej správy obsahoval daňové a odvodové príjmy, ktoré neboli obsiahnuté v prognóze Výboru pre daňové prognózy.

Vyplýva to z predbežnej informácie k návrhu novely, ktorý by sa do pripomienkového konania mal dostať už v auguste.

Práve tento postup bol pritom zo strany súčasnej vládnej garnitúry často kritizovaný pri pôsobení predchádzajúcich vlád. Tie totiž do rozpočtu schvaľovali stámiliónové rezervy na prípadný lepší vývoj v daniach a odvodoch oproti posledným oficiálnym prognózam, čo im následne umožňovalo v samotnom rozpočtovom roku používať tieto nadpríjmy na financovanie rôznych opatrení.

Novela zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy má pritom podľa predbežnej informácie sprehľadniť aj narábanie s rozpočtovými rezervami, keď sa má zamerať najmä na úpravu pravidiel ich tvorby a použitia a taktiež hospodárenia s nimi. Návrh novely sa však dotkne aj podmienok poskytovania návratných finančných výpomocí zo štátnych finančných aktív.

Viac k témam: minister financií SR, verejná správa
Zdroj: Webnoviny.sk – Rozpočtové pravidlá verejnej správy sa zrejme zmenia, z novely chcú vylúčiť jednu možnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!