Rusko sa obáva, že prípad Navaľného by mohol naštrbiť jeho vzťahy so západom

26. augusta 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

26.8.2020 (Webnoviny.sk) – Kremeľ nechce, aby prípad ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného narušil vzťah Ruska a západu. V stredu to novinárom povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý opäť “kategoricky” odmietol obvinenia, podľa ktorých za údajným otrávením Navaľného stojí Moskva.

“Samozrejme, že to nechceme a neexistuje žiaden dôvod,” vyjadril sa Peskov. “Tak isto ako aj iní, aj my chceme vedieť, čo viedlo k tomu, že je v súčasnosti v kóme,” dodal.

V Berlíne sa pustili do ďalších testov

Štyridsaťštyriročný Navaľnyj skončil v nemocnici po tom, čo mu vo štvrtok počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle. Lietadlo, ktorým cestoval, muselo následne núdzovo pristáť v sibírskom Omsku, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti. V sobotu ráno ho lietadlom previezli do nemocnice Charité v nemeckom Berlíne.

Tamojší odborníci ho podrobili rozsiahlemu vyšetreniu a v pondelok oznámili, že v jeho tele našli “inhibítory cholínesterázy”. Tie sa nachádzajú v liekoch, ale aj pesticídoch a nervovoparalytických látkach. Lekári vysvetlili, že zatiaľ nepoznajú konkrétnu látku, akej bol pacient vystavený, ale začali sériu ďalších komplexných testov.

 Ruskí lekári otravu zamietli

Ruskí lekári v pondelok informáciu o možnej otrave Navaľného zamietli, pričom sa vyjadrili, že keď ho testovali na dané inhibítory, žiadne nenašli.

K riadnemu vyšetreniu prípadu vyzvali aj predstavitelia zahraničných krajín, ako napríklad britský premiér Boris Johnson, nemecká kancelárka Angela Merkelová, minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo či zástupcovia Francúzska a Nórska.

Viac k témam: kóma, opozícia, otrava
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko sa obáva, že prípad Navaľného by mohol naštrbiť jeho vzťahy so západom © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!