Rusko vyhostilo dvoch českých diplomatov, súvisí to s kauzou Ricín

15. júna 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

15.6.2020 (Webnoviny.sk) – Rusko vyhostilo dvoch českých diplomatov. Potvrdil to český veľvyslanec v Moskve Vítězslav Pivoňka, ktorého si na pondelok v súvislosti s diplomatickou roztržkou okolo kauzy ricín predvolalo ruské ministerstvo zahraničia.

Ide o recipročné vyhostenie

Podľa českej diplomacie je to očakávaná a symetrická reakcia. Česká republika v súvislosti s aférou už skôr tiež vyhostila dvoch diplomatov. Česko považuje problém za vyriešený.

Vyhostenie ruských diplomatov oznámila česká diplomacia 5. júna. Pivoňka podľa agentúry TASS povedal, že ho v pondelok na ruskom ministerstve zahraničia informovali o odvetnom kroku – recipročnom vyhostení dvoch českých diplomatických pracovníkov.

Rus mal otráviť troch politikov

Ruská diplomacia už skôr avizovala, že Moskva prijme “odvetné opatrenia”. V diplomacii je obvyklé, že po vyhlásení diplomata za personu non grata je lehota na opustenie krajiny 48 hodín. Kauza ricín sa týka údajného plánu na otravu troch českých komunálnych politikov.

Časopis Respekt vo svojom článku napísal, že do Prahy mal pricestovať muž s ruským diplomatickým pasom, ktorý so sebou priviezol jed ricín, aby otrávil troch miestnych politikov, ktorí sa podieľali na demontáži sochy maršala Koneva či premenovaní námestia pred ruským veľvyslanectvom na počesť Borisa Nemcova.

Išlo o vymyslenú informáciu

Nakoniec sa ukázalo, že české bezpečnostné zložky reagovali na “cielene vymyslenú informáciu” vypustenú jedným z pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe.

Bezpečnostná informačná služba (BIS) uviedla, že prípad pred niekoľkými dňami uzavrela, informuje český spravodajský portál Novinky.cz.

Viac k témam: otrava, persona non grata, vyhostenie diplomata
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko vyhostilo dvoch českých diplomatov, súvisí to s kauzou Ricín © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!