Slováci nemajú o dovolenku v Chorvátsku veľký záujem, Čechov potešila nová linka

20. júna 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

20.6.2020 (Webnoviny.sk) – Česi majú o dovolenku v Chorvátsku zatiaľ väčší záujem ako Slováci. Naši západní susedia po zverejnení novej vlakovej linky RegioJet z Prahy do Rijeky za jeden deň vykúpili štyritisíc lístkov, Medzi obyvateľmi SR plánuje oddych pri jadranskom mori 6 percent respondentov oslovených v prieskume.

Uvoľňovanie opatrení môže zvrátiť situáciu

Ako informovala brokerská spoločnosť Capital Panda, uvoľňovanie opatrení a postupné otváranie hraníc môžu tento trend ešte na poslednú chvíľu zvrátiť.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Súčasné problémy sa nedajú porovnať s ničím v posledných desaťročiach. Pokles turizmu má iné dôvody ako po kríze v roku 2008. Nedajú sa porovnať dokonca ani s vojnou, ktorú Chorvátsko zažilo na začiatku 90. rokov,” povedal hlavný analytik Capital Panda Jozo Perić. “Je preto zložité predpovedať, ako bude tohtoročná turistická sezóna vyzerať,” uviedol.

Oživiť turistickú sezónu môžu tradiční návštevníci

Cestovný ruch tvorí v Chorvátsku 20 % HDP, tento rok očakáva drastický prepad príjmov o 75 %. V minulom roku prekročili príjmy krajiny od zahraničných turistov hranicu 10 mld. eur. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila Chorvátska obchodná komora v polovici apríla, cestovné agentúry a spoločnosti poskytujúce ubytovanie a stravovanie zaznamenali najvyššie straty.

Až 92 % z nich uviedlo, že očakávajú dlhodobý negatívny vplyv na svoje podnikanie. Vzhľadom na súčasnú situáciu bude nádej na akékoľvek oživenie turistickej sezóny závisieť od tradičných návštevníkov Chorvátska – Nemcov, Slovincov, Rakúšanov, ale aj Čechov a Slovákov.

Viac k témam: dovolenka, dovolenka v Chorvátsku, Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci nemajú o dovolenku v Chorvátsku veľký záujem, Čechov potešila nová linka © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!