Slováci sú spokojnejší s opatreniami Európskej únie počas Covid-19, ale líšia sa v názore na peniaze

29. júla 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

29.7.2020 (Webnoviny.sk) – Postoj Slovákov k opatreniam Európskej únie (EÚ) počas pandémie koronavírusu sa zásadne nemenil. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometra. Jeho cieľom bolo v rovnakých otázkach porovnať odpovede Európanov po prvom prieskume, ktorý sa robil na prelome apríla a mája. Nadväzujúci prieskum sa vykonal na vzorke 24 798 európskych respondentov od 11. do 29. júna.

S krokmi, ktoré prijala EÚ počas koronakrízy je v súčasnosti aspoň čiastočne spokojných 56 percent Slovákov. Oproti prvému meraniu je tak spokojnejších osem percent ľudí. Slovensko je aj nad priemerom únie, kde sa spokojnosť pohybuje na úrovni 49 percent.

Európska únia by mala mať väčšie kompetencie

Z ďalších meraní taktiež vyplynulo, že takmer tri štvrtiny Slovákov počulo videlo alebo čítalo o krokoch, ktoré EÚ proti koronavírusu podnikla, no 46 percent nevie, aké konkrétne to sú. Slováci sú tiež spokojnejší so solidaritou medzi členskými štátmi. Počet spokojnejších ľudí stúpol o sedem percent na celkových 51.

Viac o téme: Koronavírus

Z toho vyplýva aj to, že Slováci sú spokojnejší ako iní Európania (39 percent). Miera spokojnosti však oproti prvotnému prieskumu rástla aj medzi nimi, a to o šesť percent.

V prípade rozšírenia právomocí EÚ na väčšie kompetencie pri vysporiadaní sa s podobnými krízami, ako je tá spôsobená koronavírusom, sa názory Slovákov oproti prvému prieskumu zásadne nelíšia. Väčšina (64 percent) si myslí, že EÚ by mala mať väčšie kompetencie, čo predstavuje trojpercentný nárast priemer EÚ je 68 percent.

Na zdravotníctvo by niektorí peniaze nedali

V čom sa ale Slováci významne líšia od priemeru EÚ, je využívanie rozpočtu únie na najbližších sedem rokov. Zatiaľ čo 55 percent Európanov by chcelo peniaze investovať do verejného zdravotníctva, na Slovensku to chce len 38 percent opýtaných.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Pre Slovákov je najčastejšou voľbou zamestnanosť a sociálne záležitosti, uvidelo to 63 percent z nich. Priemer EÚ je 37 percent. Druhou najfrekventovanejšou odpoveďou je pre Slovákov (59 percent) aj Európanov (45 percent) obnova ekonomiky a vytváranie nových príležitostí podnikania.

Treťou prioritou z rozpočtu je pre Slovákov rozvoj poľnohospodárstva. Nasmerovať financie do tohto odvetvia si želá 40 percent z nich, pričom priemer únie je 18 percent.

Viac k témam: COVID-19, eurobarometer, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci sú spokojnejší s opatreniami Európskej únie počas Covid-19, ale líšia sa v názore na peniaze © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!