Slovenská obchodná inšpekcia má nového šéfa, zavedie druhé šance a odstráni nezmyselné pokuty

22. júla 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

22.7.2020 (Webnoviny.sk) – Novým ústredným riaditeľom Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) je Marcel Suchár. Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík pristúpil k tejto personálnej zmene, pretože zdravé podnikateľské prostredie je jednou z priorít nového vedenia ministerstva.

Od nového šéfa inšpekcie Sulík očakáva na jednej strane zachovanie ochrany práv spotrebiteľov, ale zároveň aj zmenu prístupu k podnikateľom. Agentúru SITA o tom v stredu informovala hovorkyňa rezortu Katarína Svrčeková.

„Rozhodne nesúhlasím s tým, aby sa od úradníckeho stola neprimerane vysokými pokutami trestali ľudia, ktorí na Slovensku vytvárajú hodnoty a pracovné miesta. SOI nemá slúžiť na výchovu živnostníkov, ale je jedným z nástrojov kontroly a spravodlivosti. Úlohou nového šéfa bude návrat k tomuto zámeru,” zdôraznil vicepremiér Richard Sulík.

Sulík má veľké očakávania

Slovenská obchodná inšpekcia kontroluje a vykonáva dozor nad dodržiavaním povinností vyplývajúcich z desiatok právnych predpisov. Jednou z úloh nového riaditeľa bude podľa MH SR aj sprehľadnenie a skvalitnenie legislatívy v oblasti ochrany spotrebiteľa, nastolenie rovnováhy medzi právami a povinnosťami dotknutých subjektov, ochrana pred zneužívaním informačnej asymetrie či ochrana súkromného vlastníctva.

Rezort hospodárstva očakáva aj zmeny v oblasti ukladania pokút a verí, že s novým vedením príde aj koniec udeľovania rôznych nezmyselných sankcií. „Vytvoríme systematický rámec pre výkon kontrol. Mojím cieľom je tiež odstrániť duplicitu kontrol a znížiť ich frekvenciu na nevyhnutný počet, osobitne v prípadoch, ak sa v minulosti nezistilo porušenie povinností,“ uviedol Marcel Suchár.

Šanca na odstránenie nedostatkov

Okrem prehodnotenia výšky pokút by sa mal podľa neho v budúcnosti pri drobných nedostatkoch uplatňovať aj systém tzv. druhej šance. V praxi by to znamenalo poskytnutie priestoru na odstránenie zistených nedostatkov bez uloženia pokuty.

Marcel Suchár vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Karlovej v Prahe. Pôsobil vo viacerých advokátskych kanceláriách, ale aj ako súdny exekútor. Pracoval aj na Finančnom riaditeľstve pre hlavné mesto Praha, kde realizoval nový projekt operatívneho vymáhania.

Viac k témam: riaditeľ, Slovenská obchodná inšpekcia – SOI
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenská obchodná inšpekcia má nového šéfa, zavedie druhé šance a odstráni nezmyselné pokuty © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!