Slovensko môže opäť vyvážať ochranné prostriedky či pľúcne ventilátory, vláda zrušila zákaz

11. mája 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

11.5.2020 (Webnoviny.sk) – Vláda v pondelok zrušila zákaz vývozu niektorých životne dôležitých tovarov zo Slovenska. Konkrétne ide o ochranné prostriedky, antibakteriálne mydlá, gély, dezinfekčné prostriedky a zariadenia na umelú pľúcnu ventiláciu. Kabinet totiž schválil novelu nariadenia na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie.

Jej pôvodné znenie prijal 10. apríla tohto roka a zakázal tak vývoz uvedených tovarov. Zároveň ale vláda mohla v mimoriadnych prípadoch vývoz povoliť, čo aj niekoľkokrát urobila. Ministerstvo hospodárstva SR navrhlo zákaz vývozu úplne zrušiť, keďže podľa neho na základe priaznivej situácie na trhu stratil význam.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Výrobné kapacity v Slovenskej republike v tomto momente disponujú dostatočnou výrobnou a skladovacou kapacitou, aby aj v čase nariadeného opatrenia hospodárskej mobilizácie plne a priebežne zabezpečovali vnútroštátny dopyt po určených životne dôležitých tovaroch a súčasne plnili aj svoje záväzky voči zahraničným odberateľom, keďže ich výrobné a distribučné kapacity prevyšujú súčasné potreby a požiadavky slovenského spotrebiteľského trhu o 60 %,” argumentoval rezort. Všetky dotknuté obchodné spoločnosti zároveň podľa neho deklarujú, že sú pripravené prednostne vybavovať objednávky zo Slovenska a vyvážať až po vybavení tuzemských objednávok.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí)
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko môže opäť vyvážať ochranné prostriedky či pľúcne ventilátory, vláda zrušila zákaz © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!