Slovensko zaplatí za pandémiu vyše päť miliónov eur, najhodnotnejšou investíciou je očkovanie

31. mája 2021 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

31.5.2021 (Webnoviny.sk) – Slovensko do konca tohto roka zaplatí za pandémiu 5,6 miliardy eur, čo je približne 1 260 eur na dospelú osobu. Očkovanie jedného dospelého na Slovensku pritom stojí štát zhruba 40 eur. Najlepším spôsobom, ako znížiť náklady pandémie, je tak podľa Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) očkovanie. Jeho podpora z verejných zdrojov je zároveň najefektívnejšou pomocou domácej ekonomike.

Očkovanie je podľa ÚHP najvyššia hodnota za peniaze. Ako útvar podotkol na sociálnej sieti, nezaočkovanie obyvateľov predstavuje výrazné riziko nielen pre zdravie, ale aj výrazné riziko vysokých nákladov pre ekonomiku.

Čakáreň sa vyprázdňuje

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných aspoň prvou dávkou 31 percent populácie, ale „čakáreň“ sa vyprázdňuje. Zároveň prevláda relatívne vysoká miera skepsy. „Negatívny vzťah k očkovaniu deklaruje vyše tretina ľudí, napriek tomu, že vakcíny sú bezpečné aj efektívne,“ upozornil ÚHP.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Útvar poukázal na niektoré zahraničné štúdie, ktoré odporúčajú využívať na podporu očkovania rôzne intervencie. Jednou z najefektívnejších možností je uvoľňovanie obmedzení pre zaočkovanú populáciu.

Lákajú ich lotériou

Podľa štúdie U.C.L.A 34 percent nezaočkovaných povedalo, že keby dostali finančný príspevok, pravdepodobne by sa dali zaočkovať. Ohio, New York, Maryland a Oregon ponúkajú vakcínu ako lístok do lotérie. Prvé odhady ukazujú, že lotéria v Oregone pomáha zvýšiť očkovanie.

Zlepšiť prístup môžu menšie očkovacie miesta v komunitných centrách či v práci. Pomôcť môže podpora zo strany neštátnych aktérov, napríklad náboženských autorít alebo zamestnávateľov.

Viac k témam: investícia, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, Pandémia, Útvar hodnoty za peniaze
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko zaplatí za pandémiu vyše päť miliónov eur, najhodnotnejšou investíciou je očkovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!