Sme rodina a Progresívne Slovensko si zvolia predsedov, o funkciu sa opäť uchádzajú Kollár aj Truban

6. júna 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

6.6.2020 (Webnoviny.sk) – Parlamentné hnutie Sme rodina a mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) v sobotu čaká voľba predsedov. Súčasným lídrom Sme rodina je predseda Národnej rady SR Boris Kollár, ktorý sa opätovne uchádza o túto funkciu. Do čela PS kandiduje doterajší predseda Michal Truban a podpredsedníčka hnutia Irena Biháriová.

Po voľbách obsadili viaceré posty

Hnutie Sme rodina sa vo voľbách do NR SR z 29. februára umiestnilo na treťom mieste so ziskom 8,24 percenta hlasov. Spolu s hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a stranami Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí vytvorili vládnu koalíciu, v ktorej hnutiu Sme rodina po koaličných rokovaniach pripadli tri vládne posty.

Milan Krajniak obsadil funkciu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, Andrej Doležal sa stal ministrom dopravy a výstavby a Štefan Holý bol vymenovaný do funkcie podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie.

Sme rodina bude na sobotňajšom sneme, ktorý sa začína o 11:00 v priestoroch Bratislavského hradu, potvrdzovať na čele hnutia súčasného predsedu Borisa Kollára.

Okrem toho budú členovia a delegáti voliť generálneho manažéra, ôsmich členov predsedníctva, členov Ústrednej revíznej komisie a členov Rozhodcovskej komisie.

Silnejúca podpora členov hnutia

Voľba predsedu čaká aj hnutie Progresívne Slovensko. To vo voľbách do NR SR kandidovalo vo koalícii so stranou Spolu – občianska demokracia (Spolu). Brány parlamentu sa im však prekročiť nepodarilo, keďže získali 6,96 percenta hlasov voličov, pričom na vstup do parlamentu museli ako koalícia získať minimálne sedem percent.

Lídri koalície Miroslav Beblavý (Spolu) a Michal Truban (PS) po neúspechu vo voľbách vyvodili politickú zodpovednosť a strany začali znova fungovať ako dva samostatné politické subjekty. Beblavý sa vzdal funkcie predsedu Spolu a oznámil svoj definitívny odchod z politiky. Truban vyhlásil, že hnutie PS povedie do novej voľby predsedu, no opätovne sa už o túto funkciu uchádzať nebude.

Po pár mesiacoch však zmenil názor a 15. mája oznámil svoju kandidatúru za predsedu hnutia. Odôvodnil to silnejúcou podporou členov hnutia voči jeho osobe.

„Napísal som našim členom dlhú analýzu, v ktorej som úprimne zhodnotil voľby a napísal, kde všade sme spravili chyby, a kde všade som spravil chyby aj ja osobne. Postupne mi ale členovia začali písať, aby som opäť kandidoval, že zodpovednosť som prijal ale na sneme mi chcú dať vysvedčenie, a zároveň aj takto rozhodnúť o budúcnosti PS a mať viacerých kandidátov na predsedu,” ozrejmil v polovici mája Truban.

Okrem neho sa o post lídra PS uchádza aj podpredsedníčka hnutia Irena Biháriová, ktorá vo februárových parlamentných voľbách kandidovala na spoločnej kandidátke PS/Spolu zo štvrtého miesta. Snem, ktorý sa bude konať elektronicky, zvolí okrem predsedu aj nových predsedov a členov predsedníctva PS.

Viac k témam: predseda strany
Zdroj: Webnoviny.sk – Sme rodina a Progresívne Slovensko si zvolia predsedov, o funkciu sa opäť uchádzajú Kollár aj Truban © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!