Smeráci uspeli na ústavnom súde, „špicľovací zákon“ dostal stopku

13. mája 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

13.5.2020 (Webnoviny.sk) – Ústavný súd SR (ÚS SR) prijal na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna na ďalšie konanie návrh poslancov Smeru – sociálnej demokracie (Smer-SD). Informoval o tom na brífingu predseda ÚS SR Ivan Fiačan.

„Ústavný súd SR na dnešnom neverejnom zasadnutí rozhodol, že prijíma na ďalšie konanie návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR), týkajúci sa súladu viacerých ustanovení zákona o súdnej rade, zákona o súdoch a zákona o elektronických komunikáciách s Ústavou SR a ďalšími referenčnými normami,“ uviedol Fiačan.

Pozastavenie účinnosti zákona

Napadnuté ustanovenia označených zákonov boli prijaté v skrátenom legislatívnom konaní a navrhovatelia tvrdili, že v prípade ustanovení týkajúcich sa zákona o súdnej rade a zákona o súdoch neboli splnené podmienky pre takýto legislatívny postup.

V prípade ustanovení zákona o elektronických komunikáciách namietali, že porušujú právo na ochranu súkromia a právo na ochranu osobných údajov. „Dnešné rozhodnutie pléna znamená, že ústavný súd tieto námietky posúdi v konaní vo veci samej,“ uviedol Fiačan.

Navrhovatelia zároveň žiadali, aby ÚS SR ešte pred rozhodnutím o veci samej pozastavil účinnosť nimi napadnutých právnych noriem. Pri návrhu týkajúcom sa zákona o súdnej rade a súdoch im ústavný súd nevyhovel. Pri návrhu týkajúcom sa elektronických komunikácií im ústavný súd vyhovel čiastočne.

„Po starostlivom zvážení veci ÚS SR rozhodol o pozastavení účinnosti tých ustanovení zákona o elektronických komunikáciách, ktoré boli príliš neurčité, alebo na teraz neposkytovali dostatočné záruky proti možnosti zneužitia osobných údajov,“ dodal Fiačan.

Chceli identifikovať chorých a nie sledovať ľudí

Národná rada Slovenskej republiky schválila 25. marca vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19. Na základe tohto zákona získal Úrad verejného zdravotníctva pre mimoriadnu situáciu prístup k údajom od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva.

Cieľom zákona je podľa vicepremiérky pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej (OĽaNO) identifikovať chorých a ochrániť potencionálne nakazených, nie sledovať ľudí.

Skupina 34 poslancov za stranu Smer–SD, zastúpení advokátom Robertom Kaliňákom (Smer-SD) podala 14. apríla návrh na začatie konania pred Ústavným súdom SR o tomto zákone. Poslanci Smeru-SD zároveň ústavný súd žiadali o okamžité pozastavenie účinnosti tohto zákona.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Smeráci uspeli na ústavnom súde, „špicľovací zákon“ dostal stopku © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!