Sociálna poisťovňa zverejnila formulár čestného prehlásenia pre odklad poistného za júl

24. júla 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

24.7.2020 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa zverejnila na svojej webovej stránke formulár čestného vyhlásenia, prostredníctvom ktorého môžu zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) žiadať o odklad splatnosti poistného za júl tohto roka.

Lehota splatnosti poistného sa im predĺži do 31. decembra tohto roka. Odložiť si úhradu poistného môžu tí zamestnávatelia a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 percent a viac.

Pokles príjmu treba nahlásiť cez formulár

Predĺženie lehoty na zaplatenie poistného za júl platí pre povinne poistenú SZČO a pre zamestnávateľa za časť poistného za zamestnávateľa (nie za zamestnanca). “Odložiť si splatnosť poistného za júl 2020 bude možné rovnakým spôsobom ako za predchádzajúce mesiace. Zamestnávatelia a povinne poistené SZČO budú na tento účel Sociálnej poisťovni predkladať čestné vyhlásenie,” uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Pokles obratu, resp. príjmu z podnikania zamestnávateľ alebo SZČO oznámi Sociálnej poisťovni prostredníctvom elektronického formuláru.

“Zaslanie jeho elektronickej verzie zabezpečí rýchlu spätnú väzbu o zapracovaní predĺženej splatnosti poistného. Ak zamestnávateľ či SZČO nemá prístup k internetu, bude môcť Sociálnej poisťovni doručiť jeho listinnú podobu – listinná podoba formulára,” dodal hovorca poisťovne.

Odklad sa dotkne stoviek podnikateľov

O odklad splatnosti poistného za júl tohto roka bude môcť požiadať Sociálnu poisťovňu približne 2,6-tisíca zamestnávateľov a 1,9-tisíca SZČO. V polovici júla o tom rozhodla vláda.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ministerstvo práce predpokladá, že za júl tohto roka by celková suma odloženého poistného na sociálnom poistení u zamestnávateľov predstavovala zhruba 6,2 milióna eur. V prípade SZČO by celková suma odloženého poistného za júl mohla dosiahnuť 300-tisíc eur.

Vláda môže podľa zákona o sociálnom poistení stanoviť obdobie, za ktoré sa má platiť poistné na sociálne poistenie v inom ako v štandardnom termíne splatnosti, a tiež posunúť termín splatnosti tohto poistného. Umožňuje to novela zákona o sociálnom poistení, ktorú začiatkom apríla tohto roka schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, podnikatelia, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa zverejnila formulár čestného prehlásenia pre odklad poistného za júl © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!