Štát Oregon žaluje federálnu vládu, jej agenti mali nezákonne zadržiavať demonštrantov v Portlande

19. júla 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

19.7.2020 (Webnoviny.sk) – Generálna prokurátorka amerického štátu Oregon podala žalobu na federálnu vládu za to, že agenti federálnych úradov nezákonne zadržiavajú demonštrantov v Portlande.

V najväčšom oregonskom meste sa od smrti Georgea Floyda konajú nočné protesty proti policajnej brutalite a prezident Donald Trump tam pred dvomi týždňami nariadil nasadenie federálnych agentov.

Ako tento týždeň vyšlo najavo, tí tam podľa všetkého jazdia v neoznačených vozidlách a bezdôvodne nútene zadržiavajú ľudí na uliciach a tiež na davy používajú napríklad slzný plyn.

Zneužívanie moci federálnych agentov

Prokurátorka Ellen Rosenblum v žalobe žiada o súdny zákaz pre agentov z ministerstva pre vnútornú bezpečnosť, policajnej služby United States Marshals Service, Úradu colnej a pohraničnej ochrany (CBP) a Federálnej ochrannej služby, aby už nikoho v meste nezatýkali.

“Tieto taktiky musia skončiť. Nielenže ľuďom znemožňujú uplatňovať svoje práva prvého dodatku na pokojné protesty, ale vytvárajú tiež nestabilnejšiu situáciu na našich uliciach,” argumentuje prokurátorka.

Zastrašujúce taktiky podľa nej bránia občanom,“ktorí sa, pochopiteľne, boja, že ich možno federálni agenti, možno osoby nesúhlasiace s protestami, vezmú a natlačia do neoznačených dodávok”, uplatňovať ich právo zhromažďovať sa. Federálni agenti tiež podľa žaloby porušujú štvrtý a piaty dodatok ústavy, keď ľudí zadržiavajú bez zatykača a odopierajú im riadny proces.

Skôr počas týždňa guvernérka Oregonu obvinila federálnych agentov z “očividného zneužívania moci”, informuje spravodajský portál BBC.

Agenti mali v meste zaviesť poriadok

Oregonský vysielateľ OPB tento týždeň získal detailné výpovede svedkov, ktorí videli federálnych agentov oblečených v maskovacích úboroch ako vychádzajú z neoznačených vozidiel, bez vysvetlenia berú demonštrantov a odchádzajú s nimi. Dialo sa tak prinajmenšom od 14. júla.

Federálni agenti podľa OPB obvinili zo zločinov súvisiacich s protestmi najmenej 13 ľudí. Niektorých zatkli pri federálnom súde, ktorý majú agenti ochraňovať, ďalších však na uliciach ďaleko od federálneho majetku, uvádza agentúra AP.

Vláda argumentuje, že vyslala federálnych agentov, aby v meste pomohli znovu zaviesť poriadok. Minister pre vnútornú bezpečnosť Chad Wolf agentov vo štvrtok pri návšteve mesta bránil s tým, že sa stavajú proti anarchistom a násilnému davu.

Protesty proti policajnej brutalite po smrti Floyda, ktorý zomrel v Minneapolise, často sprevádzajú násilné strety demonštrantov a mužov zákona.

Viac k témam: Federálna bezpečnostná služba, obvinenie, protesty, Zabitie Georgea Floyda – protesty v USA, zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk – Štát Oregon žaluje federálnu vládu, jej agenti mali nezákonne zadržiavať demonštrantov v Portlande © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!