Štátne hmotné rezervy zmenia skladbu pohotovostných zásob, musia spĺňať požiadavky krízových orgánov

27. mája 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

27.5.2020 (Webnoviny.sk) – Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky bude upravovať materiálovú skladbu a zabezpečenie pohotovostných zásob. V stredu o tom rozhodla vláda.

Viac o téme: Koronavírus

Pohotovostné zásoby sú jedným z troch druhov štátnych hmotných rezerv, predstavujú vybrané základné komodity určené na okamžitú a bezodplatnú pomoc pri záchrane životov, zdravia a majetku obyvateľov postihnutých krízovou situáciou, mimoriadnou udalosťou alebo III. stupňom povodňovej aktivity.

Materiál vypracovali Štátne rezervy v súčinnosti s Ministerstvom zdravotníctva SR na základe odporúčaní Permanentného krízového štábu. “Cieľové stavy zdravotníckych pomôcok predstavujú množstvo materiálu na dobu 60 dní,” uvádza sa v dokumente.

Zabezpečenie pohotovostných zásob

Hlavným cieľom je pritom upraviť a zabezpečiť pohotovostné zásoby tak, aby spĺňali súčasné požiadavky orgánov krízového riadenia, prostredníctvom aktualizácie pohotovostných zásob – zdravotníckych pomôcok, čím sa zároveň zlepší ochrana zdravia obyvateľstva SR nielen v súvislosti s koronavírusom (COVID-19), ale aj s inými ochoreniami, ktoré môžu spôsobiť pandémiu.

“Schválením predkladaného materiálu a následnou realizáciou tohto návrhu sa dosiahne posilnenie materiálovej základne pohotovostných zásob zodpovedajúcej súčasným požiadavkám súvisiacich s koronavírusom, ale aj s rôznymi ochoreniami, ktoré môžu spôsobiť pandémiu,” konštatuje sa v dokumente.

Refundácia z európskych fondov

Tvorba a doplnenie pohotovostných zásob bude zabezpečená z rozpočtovej kapitoly Správy štátnych hmotných rezerv SR.

Materiál nezaväzuje vládu k povinnosti vyčleniť kapitálové finančné prostriedky do rozpočtovej kapitoly úradu. Výdavky na nákup zdravotníckych pomôcok budú refundované z prostriedkov európskych štrukturálnych a investičných fondov v rámci opatrení prijatých Európskou komisiou na boj s koronakrízou a na zmiernenie jej ekonomických dopadov.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, koronakríza, Koronavírus, krízový štáb, mimoriadna situácia, Štátne hmotné rezervy
Zdroj: Webnoviny.sk – Štátne hmotné rezervy zmenia skladbu pohotovostných zásob, musia spĺňať požiadavky krízových orgánov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!