Stojíme si za prácou Miškoviča, Jurinová je presvedčená o správnosti faktúr

23. septembra 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

23.9.2020 (Webnoviny.sk) – Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová je presvedčená, že advokátskou kanceláriou Michala Miškoviča boli krajskej samospráve vyfakturované len riadne vykonané služby v zmysle podpísanej zmluvy z roku 2019.

“Stojíme si za prácou advokátskej kancelárie Michala Miškoviča,” vyhlásila Jurinová pred poslancami krajského zastupiteľstva, z ktorých niektorí spochybňovali efektívnosť vynakladania financií na právne služby.

Igor Janckulík z pozície podpredsedu ŽSK napríklad argumentoval zisteniami Nadácie Zastavme korupciu, ktorá upozornila, že súpisy prác k vyžiadaným faktúram sú písané veľmi všeobecne a nie je možné zistiť, čo sa pod jednotlivými položkami skrýva.

“V advokácii je pritom všeobecne uznávanou praxou, že klientom sa poskytujú podrobné súpisy prác vrátane opisu každého jednotlivého fakturovaného úkonu, a to až na úroveň štvrť hodiny,” citoval zistenia nadácie Janckulík.

Podklady sú poslancom k nahliadnutiu

Podklady k fakturovaným službám sú podľa Jurinovej poslancom k dispozícii na nahliadnutie na Úrade ŽSK. “Poskytované právne služby nepredstavujú iba písomné výstupy, zahŕňajú aj čas prípravy analýzy, štúdium dokumentov a existuje množstvo preukázateľných hodín konzultácií za priamej účasti pána Miškoviča a rokovaní s dotknutými stranami,” uviedla Jurinová.

Podľa predsedníčky ŽSK predchádzal výberu poskytovateľa právnych služieb v závere roku 2018 prieskum trhu pre sporovú agendu týkajúcu sa nájmu autobusových zastávok.

“Zadávanie sporovej agendy je síce vyňaté z procesu verejného obstarávania, ale napriek tomu sme posudzovali deväť aktualizovaných ponúk, pričom sme sa rozhodovali podľa najnižšej hodinovej sadzby, ktorá v prípade advokátskej kancelárie Michala Miškoviča bola 65 eur bez DPH,” podotkla Jurinová.

Drahšia prímestská doprava

Miškovič sa mal podľa slov predsedníčky ŽSK venovať predovšetkým agende verejného obstarávania prímestskej autobusovej dopravy. Práve k nej mal výhrady poslanec Martin Kapitulík.

“Dnes nás výkony v prímestskej autobusovej doprave reálne stoja o šesť miliónov viac ako pred verejnou súťažou. To je výsledok právnej spolupráce s kanceláriou pána Miškoviča a tento výsledok už nezmeníte,” poznamenal Kapitulík.

Rámcovú zmluvu o poskytovaní právnych služieb podpísal ŽSK s Miškovičovou advokátskou kanceláriou 13. júna 2019 na dvojročné obdobie a maximálne 3 000 hodín poskytnutých právnych služieb. Jej súhrnná hodnota je teda maximálne 195-tisíc eur.

K 21. septembru 2020 ŽSK zaplatil za 1 345 hodín spolu 104 910 eur. “V tejto chvíli je zmluva ešte platná, ŽSK však aktuálne nevyužíva služby advokátskej kancelárie pána Miškoviča,” priblížila pre agentúru SITA aktuálnu situáciu hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Viac k témam: advokátska kancelária, Nadácia Zastavme korupciu, ŽSK Žilinský samosprávny kraj
Zdroj: Webnoviny.sk – Stojíme si za prácou Miškoviča, Jurinová je presvedčená o správnosti faktúr © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!