Sudcovia a prokurátori nebudú dostávať odmeny ani príplatky, podľa ministerstva išlo o vysoký nadštandard

26. júna 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

26.6.2020 (Webnoviny.sk) – Prokurátori a sudcovia nebudú mať nárok na vyplatenie odmien, príplatkov k náhrade príjmu ani príplatkov k nemocenskému. Na návrh Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) o tom v stredu na rokovaní rozhodla vláda. Opatrenie súvisí so zmierňovaním ekonomických dopadov koronavírusu.

Plat sudcov by mal byť stabilný

„Zákonodarca pri návrhu zohľadňoval ústavnú požiadavku, podľa ktorej plat sudcu by mal byť stabilnou a nemanipulovateľnou veličinou, a nemal by byť pohyblivým faktorom, s ktorým môže kalkulovať aktuálne vládne zoskupenie,“ uviedlo MH SR v dôvodovej správe k zrušeniu odmien pre sudcov.

Odmeny boli vysokým nadštandardom

Návrh podľa neho nemožno považovať za zásah do oblasti materiálneho zabezpečenia sudcov, za ktoré možno považovať aj platové reštrikcie, zmrazenie platov, či odopieranie zákonom ustanovenej zložky platu, ktorý by narúšal právnu istotu sudcov.

MH SR uvádza, že v prípade zrušenia odmien a príplatkov pre sudcov a prokurátorov nebol nijakým spôsobom znížený ich plat a v prípade uvedených odmien a príplatkov sa jednalo o „vysoký nadštandard sociálneho zabezpečenia, ktorý nijak nesúvisí s platovým ohodnotením funkcie sudcu či prokurátora.”

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, finančná odmena, odmeny sudcov, príplatky, prokuratúra, sudcovia, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Sudcovia a prokurátori nebudú dostávať odmeny ani príplatky, podľa ministerstva išlo o vysoký nadštandard © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!