Sudkyňa Maruniaková rozhodla v zmenkovej kauze veľmi rýchlo, tvrdí komisia súdnej rady

26. mája 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

26.5.2020 (Webnoviny.sk) – V súčasnosti stíhaná bývalá sudkyňa Zuzana Maruniaková rozhodla v spore o zmenku v hodnote viac ako osem miliónov eur veľmi rýchlo napriek tomu, že mala staršie nerozhodnuté veci. Konštatuje to vo svojej správe komisia, ktorú Súdna rada SR zriadila v septembri minulého roku po policajnej akcii zameranej na sudcov.

Prípad zaujímal krajský súd

Ako na utorkovom zasadnutí rady zhrnul člen komisie na preverovanie podozrení voči sudcom Lajos Mészáros, o prípad zmenky, ktorej vyplatenie sa dožadoval podnikateľ Marian Kočner, sa následne zaujímali z Krajského súdu v Bratislave.

Konkrétne z oddelenia takisto obvinenej sudkyne Andrei Haitovej, aj keď vo veci ešte nebolo vypracované rozhodnutie prvostupňového súdu. „Súdna úradníčka o tom spísala záznam,” povedal Mézsáros.

Komisia tiež skonštatovala, že prerozdeľovanie spisov na Okresnom súde Bratislava V, po tom, ako tam v máji 2017 prišla Zuzana Maruniaková, nezodpovedalo zákonu.

Sudcovia si údajne totiž sami vyberali, ktoré prípady odovzdajú na prerozdelenie sudkyni Zuzane Maruniakovej. Jeden zo sudcov dokonca tvrdil, že prerozdeľovanie ovplyvnil vtedajší predseda súdu.

Sudkyňu ovplyvňovala štátna tajomníčka

Jeden z prípadov týkajúci sa zmeniek nakoniec dostala aj Zuzana Maruniaková. „Dospeli sme k záveru, že takto to nemá byť,” povedal Mézsáros.

Najvyšší súd SR 19. marca ponechal obvinenú sudkyňu Zuzanu Maruniakovú, ktorá rozhodovala občianskoprávny spor o jednu z miliónových zmeniek a jej vyplatenie si nárokoval Marian Kočner, na slobode.

Podľa zverejnenej komunikácie z aplikácie Threema Zuzanu Maruniakovú pri rozhodovaní ovplyvňovala bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská.

Sudkyňa nakoniec vo veci rozhodla v prospech Mariana Kočnera. V marci toho roku sa Zuzana Maruniaková vzdala výkonu funkcie sudkyne.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko), súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Sudkyňa Maruniaková rozhodla v zmenkovej kauze veľmi rýchlo, tvrdí komisia súdnej rady © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!