Súdna rada bude opäť voliť šéfa najvyššieho súdu, o post sa uchádzajú Rumana a Šikuta

11. mája 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

11.5.2020 (Webnoviny.sk) – Členovia Súdnej rady SR sa v pondelok opätovne pokúsia zvoliť nového predsedu Najvyššieho súdu SR (NS SR). O post sa uchádzajú dvaja sudcovia – Ivan Rumana a Ján Šikuta. Rada volila šéfa najvyššieho súdu doteraz trikrát, no vždy neúspešne.

Noví členovia rady potrebovali čas

Naposledy bola voľba naplánovaná na koniec apríla, členovia rady ju však preložili. Cieľom bolo, aby sa novovymenovaní členovia súdnej rady nominovaní vládou a parlamentom mali čas oboznámiť s agendou.

Za členov Súdnej rady SR totiž boli piati noví členovia vybraní len niekoľko dní, respektíve hodín pred termínom voľby.

Kandidát na šéfa NS SR Ján Šikuta v minulosti pôsobil ako sudca na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Sudcom na Najvyššom súde SR je od roku 2015, o post predsedu sa uchádzal aj vlani v novembri.

Na zvolenie treba minimálne desať hlasov

Pre Ivana Rumanu pôjde o premiéru, ako kandidáta ho navrhlo 12 členov súdnej rady. Rumana je sudcom od roku 1996 a na najvyššom súde pôsobí od roku 2005.

Na zvolenie potrebuje kandidát minimálne desať hlasov členov rady, následne ho musí ešte odobriť prezidentka Zuzana Čaputová.

Najvyšší súd mal naposledy riadneho šéfa na jeseň minulého roka, keď ho viedla Daniela Švecová. V súčasnosti ho riadi jeho najstarší sudca Peter Szabo. Zastupujúcu šéfku Jarmilu U. obvinila polícia 11. marca z viacerých trestných činov a následne odišla do dôchodku.

Zdroj: Webnoviny.sk – Súdna rada bude opäť voliť šéfa najvyššieho súdu, o post sa uchádzajú Rumana a Šikuta © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!