Summit EÚ o fonde obnovy pokračuje, predseda Európskej rady Michel by mal preložiť nové návrhy

19. júla 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

19.7.2020 (Webnoviny.sk) – Lídri Európskej únie v nedeľu v Bruseli už tretí deň pokračujú v diskusiách o rozsiahlom pláne ekonomického zotavovania po koronakríze.

Niektoré členské krajiny sú totiž presvedčené, že navrhovaný 750-miliardový balík pomoci ekonomikám členských štátov je príliš veľký a skôr by ho mali tvoriť úvery ako granty.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová podľa portálu bbc.com uviedla, že lídri EÚ možno dohodu nedosiahnu ani v priebehu nedele.

“Existuje veľa dobrej vôle ale aj veľa rozdielnych postojov,” cituje bbc.com Merkelovú.

Michel by mal predložiť nové návrhy

Členské štáty sú rozdelené na tie, ktoré pandémia koronavírusu postihla najtvrdšie, a na tie, ktoré znepokojujú náklady na plán hospodárskeho zotavenia. Niekoľko takzvaných šetrných štátov, Holandsko, Rakúsko, Švédsko a Dánsko, majú voči balíku obnovy námietky.

Podľa portálu bbc.com sa predpokladá, že predseda Európskej rady Charles Michel predloží nové návrhy. Už v sobotu navrhol, aby sa celková suma fondu ponechala na úrovni 750 mld. eur, ale aby sa objem grantov zredukoval na 450 mld. eur z pôvodne navrhovaných 500 mld. eur.

Finálne rozhodnutie je pred nami

Slovenský premiér Igor Matovič pred záverom summitu nechcel komentovať priebeh vyjednávaní, v rámci ktorých takzvané šetrné krajiny odmietajú pôvodný návrh Európskej komisie.

V rozhovore s novinármi v sobotu povedal, že čisto zo slovenského pohľadu sa to zatiaľ rysuje tak, že sme vyboxovali všetko, čo sme vyboxovať chceli. Ale finálne rozhodnutie je ešte len pred nami, uviedol.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, koronakríza, summit, summit Európskej únie
Zdroj: Webnoviny.sk – Summit EÚ o fonde obnovy pokračuje, predseda Európskej rady Michel by mal preložiť nové návrhy © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!