Svet potrebuje vakcínu pre všetkých, vyhlásil šéf OSN a pochválil vedcov aj Merkelovú

18. decembra 2020 Svet

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

18.12.2020 (Webnoviny.sk) – Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v piatok upozornil, že hoci bohaté krajiny už distribuujú vakcínu proti koronavírusu pre svojich občanov, svet potrebuje zabezpečiť, aby bola dostupná pre všetkých a všade.

Boj proti dezinformáciám

“Našou výzvou je teraz zabezpečiť, aby sa s vakcínami zaobchádzalo ako s verejným statkom. Aby boli prístupné a cenovo dostupné pre všetkých, všade,” povedal podľa pripravených poznámok, na ktoré sa odvoláva agentúra AP, v nemeckom parlamente.

Guterres tiež uviedol, že sa OSN zaviazala poskytovať správy a rady, ktorým môžu ľudia dôverovať, a pracovať na budovaní dôvery vo vakcínu “vedenú vedou podloženou faktami”. Tým prispeje k boju proti dezinformáciám o víruse.

“Na celom svete sme videli, ako populistické prístupy, ktoré ignorujú vedu, uviedli verejnosť do omylu. Spolu s falošnými správami a divokými sprisahaniami sa všetko očividne zhoršilo,” zhodnotil.

Kroky vedené vedou a dátami

Generálny tajomník OSN okrem iného aj pochválil vedcov z nemeckej firmy BioNTech, ktorá spolu s americkou spoločnosťou Pfizer uviedla na trh prvú dôkladne preverenú vakcínu. Nemecko by malo byť podľa jeho slov “veľmi pyšné na ich úspechy”.

Tiež pochválil kancelárku Angelu Merkelovú, ktorej “rozumná, stabilná, súcitná a múdra vedúca ruka” pomohla viesť Nemecko naprieč pandémiou.

“Chválim vaše skoré a rozhodné kroky vedené vedou, miestnymi dátami a miestnymi opatreniami, ktoré potlačili prenos vírusu a zachránili životy,” vyjadril sa.

Viac k témam: Koronavírus, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk – Svet potrebuje vakcínu pre všetkých, vyhlásil šéf OSN a pochválil vedcov aj Merkelovú © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!