Tatranci sa už pripravujú na letnú sezónu, počítajú však s masívnym výpadkom zahraničných turistov

19. mája 2020 Slovensko

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

19.5.2020 (Webnoviny.sk) – Tatranci počítajú s masívnym výpadkom zahraničných hostí, avšak pripravujú sezónu pre domácich, či možno českých turistov tak, aby po dlhej dobe izolácie mohli navštíviť svoje obľúbené miesta aj atrakcie a svoju dovolenku si užili maximálne bezpečne. Uviedla to Lucia Blašková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Vysoké Tatry.

Pokles príjmov na úrovni 30%

Tatranci veria, že pri ďalšej fáze uvoľňovania opatrení sa návštevníci budú môcť vrátiť do hotelov, penziónov, apartmánov a reštaurácií.

V súčasnosti sa väčšina z tatranských podnikateľov aktívne pripravuje na letnú sezónu.

Koronakríza sa však výrazne dotkla i samospráv, obce i mestá v regióne rovnako hlásia výrazné zníženie príjmov vo svojich rozpočtoch.

Predseda OOCR Región Vysoké Tatry (RVT) a starosta obce Štrba Michal Sýkora odhaduje pokles príjmov v rozpočtoch obcí v tomto roku vo výške okolo 30 %.

„Nakoľko obce a mestá financujú údržbu infraštruktúry a zázemie pre turistov v jednotlivých tatranských lokalitách, na rozvoj regiónu sú pre samosprávy nevyhnutné aj finančné prostriedky z dotácií v rámci OOCR. Samosprávy pod Tatrami sa v tejto súvislosti obracajú so svojimi požiadavkami a argumentmi na štát, ktorý v najbližších dňoch bude rozhodovať o výške a použití dotácií pre cestovný ruch,“ hovorí.

Zimná sezóna dopadla dobre

„Štatistiky zimnej sezóny ostali nejasné, i keď signalizovali vynikajúce výsledky a nadväzovali tak na predošlé obdobia, kedy sa vo Vysokých Tatrách kontinuálne lámali rekordy,” povedala Blašková s tým, že lyžiarske strediská napriek rozpačitému začiatku sezóny a nižšiemu počtu hostí v jej úvode hodnotia zimu do jej predčasného ukončenia kladne.

Zlepšenie snehových podmienok a počasia, ktoré prialo lyžiarom a počet hostí vyrovnal a doplnil celkovú návštevnosť, ktorá sa v tatranských lyžiarskych strediskách očakávala.

Z pohľadu plánov na celú sezónu, ktorá mala trvať dlhšie, zaznamenali v Tatrách výpadok celej návštevnosti za obdobie od 13. marca do plánovaného ukončenia sezóny a sumárne rapídny pokles hostí.

Epidémia pripravila Tatrancov o turistov

„V tatranských hoteloch je situácia podobná. Bez vplyvu krízovej situácie by sa obsadenosť hotelov a celková návštevnosť regiónu do Veľkej noci vyvíjala nad priemer a sezóna mohla vyzerať veľmi dobre. Takýto scenár sa kvôli mimoriadnej situácii neodohral,” dodala.

Z pohľadu podnikateľov sa už vo februári začala prejavovať aj v tatranskom regióne obava z rozšírenia koronavírusu a tým pádom poklesol aj počet ubytovaných návštevníkov.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

V mesiaci február iba obec Štrba vykázala nárast výberu dane, aj keď minimálny, ale mesto Vysoké Tatry aj mesto Poprad vykázali pokles.

Tieto výsledky spôsobili pokles výberu dane z ubytovania o 12,48 percenta.

Našliapnuté k rekordnému roku

Výborné výsledky z výberu dane v januári však spôsobili, že narastajúcim spôsobom aj všetky tri samosprávy zatiaľ vykazujú nárast výberu dane, a preto má priebežný nárast výberu dane aj celá OOCR Región Vysoké Tatry a to o 12,39 percenta.

Stúpajúca návštevnosť regiónu pokračovala i vo februári, v marci však už pre obavu z nákazy nie.

„Podľa štatistík za marec 2020 sa OOCR Región Vysoké Tatry dostane do výrazne červených čísiel. Pokiaľ by neprišlo na konci prvej dekády marca 2020 k uzatvoreniu všetkých ubytovacích zariadení, mali sme “našliapnuté” k ďalšiemu rekordnému roku v cestovnom ruchu v našom regióne, nárast počtu ubytovaných hostí za prvé dva mesiace v roku 2020 oproti rovnakému obdobiu 2019 by činil až 24,64 percenta,” vysvetlila Blašková.

Najviac si polepšil Poprad

V jednotlivých samosprávach je to percentuálne vyhodnotenie v Poprade 42,48 percenta, v Štrbe 29,77 percenta a Vysoké Tatry hlásia plus 18,66 percenta.

V podhorí a v Poprade bolo do konca roka cítiť vplyv používania rekreačných poukazov, ale zrkadlila sa aj celková návštevnosť regiónu.

Čo sa týka celkových počtov, v januári bol zaznamenaný celkový nárast ubytovaných návštevníkov v tatranskom regióne o 25,31 percenta, pričom Slovákov pribudlo o 20,89 percenta a cudzincov o rekordných 36,97 percenta.

O Tatry prejavili záujem aj zahraniční turisti

Značné presuny nastali aj v celkovej štatistike návštevnosti z 20 krajín, odkiaľ k nám v roku 2019 prišlo najviac ubytovaných hostí. Úplne z nej vypadli turisti z krajín ako Južná Kórea, Holandsko, Slovinsko a Španielsko, naopak sa do nej “prepracovali” Belgicko, Švajčiarsko, Estónsko a Bielorusko.

Viaceré zahraničné krajiny zaznamenali aj rekordné nárasty, a to najvyšších päť v poradí Litva, nárast o 151,81 percenta, Ukrajina 63,32 percenta, Rumunsko 37,47 percenta, Česko 31,27 percenta a Veľká Británia 29,84 percenta.

Najväčší, až desaťnásobný pokles zaznamenali návštevníci z Južnej Kórei, ktorí už do Európy pre koronavírus z Ázie necestovali.

„Tento čas uzavretia regiónu, atrakcií a zariadení sa v regióne využíva nielen na prípravu opatrení pre bezpečnejšiu prevádzku, ale aj na pomoc prírode v podobe výsadby stromčekov zamestnancami v okolí zjazdoviek v Tatranskej Lomnici v súčinnosti so Štátnymi lesmi TANAPu, či rôznych iniciatív neziskových organizácií a jednotlivcov, ktorí sa starajú o upratovanie svojho okolia, “ zakončila Lucia Blašková, výkonná riaditeľka OOCR.

Viac o téme Koronavírus

Viac k témam: cestovný ruch, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, turisti
Zdroj: Webnoviny.sk – Tatranci sa už pripravujú na letnú sezónu, počítajú však s masívnym výpadkom zahraničných turistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!