Tisíce Slovákov urobili chybu a Sociálna poisťovňa im nemôže vyplatiť pandemickú dávku

12. mája 2020 Ekonomika

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

12.5.2020 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa bude v najbližších dňoch posielať esemesky a e-mailové správy tým žiadateľom o dávku pandemické ošetrovné (OČR), ktorí jej k žiadosti o dávku za marec neposlali čestné vyhlásenie.

“Bez neho Sociálna poisťovňa nemôže pandemickú dávku vyplatiť, pretože čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné je jedna zo zákonných podmienok na jej priznanie,” uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Administratívne náročný proces

Toto vyhlásenie podľa neho slúži ako doklad o tom, koľko dní sa poistenec o člena rodiny staral a od toho sa odvíja výpočet a výška dávky.

Viac o téme: Koronavírus

“Prípadov neúplných žiadostí o OČR eviduje v súčasnosti Sociálna poisťovňa vyše 15-tisíc. Musí ich individuálne preveriť a osloviť žiadateľov, aby potrebné dokumenty doplnili,” povedal hovorca.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Práve kompletizovanie podkladov k pandemickej OČR (žiadosť + čestné vyhlásenie na konci mesiaca) podľa Višvádera spomaľuje priebeh vyplácania ďalších dávok už aj za apríl, pretože tento proces je administratívne a časovo veľmi náročný.

Vybavujú aj aprílové žiadosti

“Sociálna poisťovňa preto prosí žiadateľov o väčšiu pozornosť a vyzýva ich, aby po doručení SMS alebo e-mailovej správy o chýbajúcom čestnom vyhlásení promptne zareagovali a doručili ho pobočke vyplnené (najlepšie e-mailom a obratom) čo najskôr,” tvrdí hovorca poisťovne.

Aj týmto spôsobom, teda zasielaním esemesiek a e-mailov, chce Sociálna poisťovňa vyjsť žiadateľom v ústrety, aby im mohli byť peniaze vyplatené.

Zároveň Sociálna poisťovňa začala vybavovať aj aprílové žiadosti o pandemické OČR. “Aj v tomto prípade prosí žiadateľov, ktorí tak ešte neurobili, aby svojej pobočke poslali e-mailom vyplnené čestné vyhlásenie za apríl s vyznačením presného počtu dní, počas ktorých poskytovali z dôvodu pandémie starostlivosť o dieťa, resp. dospelú osobu,” dodal Višváder.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, OČR
Zdroj: Webnoviny.sk – Tisíce Slovákov urobili chybu a Sociálna poisťovňa im nemôže vyplatiť pandemickú dávku © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte plný byt nepotrebných vecí ? Predajte tu a teraz PREDAŤ TERAZ

Only members can leave comments. Prihlásiť sa alebo Register!